Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia” - Pankracy jako bohater tragiczny. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pankracy jest jednym z bohaterów dramatu „Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego. Poznajemy go jako rewolucjonistę, przywódcę prostego ludu, który marzy o obaleniu rządów arystokracji oraz wprowadzeniu nowego, sprawiedliwego porządku na świecie.

Wydaje się, iż bohater ma szczytne cele, a jego działania mają służyć osiągnięciu równowagi społecznej. Walczy w końcu o prawa ludzi ubogich, chce zakończyć ich wyzysk i cierpienia. Nie zgadza się także na władzę arystokracji, która niesprawiedliwie traktuje biedaków. Właśnie dlatego przystępuje do rewolucji i staje na jej czele. Początkowo jest przekonany, iż postępuje słusznie. Dopuszcza się nawet zbrodni, a wszystko to, jak twierdzi, w obronie ludu. Szuka usprawiedliwienia dla złych czynów, myśli, że nie było innego wyjścia. Jednak w miarę upływu czasu Pankracy zaczyna rozumieć, że zbrodnia nie jest odpowiednią drogą, nawet w czasie rewolucji. Żałuje tego, co zrobił, widzi, że śmierć innych ludzi nie przyniosła nikomu pożytku.

Już w tym momencie mężczyzna jawi się czytelnikowi jako postać tragiczna. Wynika to oczywiście z jej wewnętrznego rozdarcia bohatera. Pankracy bowiem chce zwyciężyć, ale ma już dość rozlewu krwi. Dramatyczne w sytuacji bohatera jest...

Podobne wypracowania