Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Chłopi” jako powieść realistyczna - realizm w „Chłopach” - Władysław Reymont „Chłopi”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Chłopi” Władysława Reymonta nazywane są powieścią realistyczną. Postaram się udowodnić, iż jest to prawda. 

Pisarz w swoim najdoskonalszym dziele ukazuje wieś Lipce oraz jej mieszkańców. Czytelnik ma okazję poznać przedstawicieli kilku warstw społecznych, które zajmują te same tereny. Widzimy więc chłopów bogatych, którzy posiadają spory majątek i ziemię, towarzyszymy w codziennej pracy przeciętnym rolnikom, ale jesteśmy też świadkami dramatów ludzi ubogich, żyjących w nędzy. Ukazanie społeczeństwa jest niezwykle realistyczne i pozwala na odkrycie prawdy o danej grupie ludzi. 

Nie ma tu idealizacji, wieś nie jest prezentowana jako Arkadia, w której nie ma miejsca na problemy. Owszem, kłopoty są i bywa ciężko. Zdarzają się więc zdrady małżeńskie, problemy finansowe i choroby. Nie brak konfliktów na tle finansowym i społecznym. Reymont przedstawia nie tylko mieszkańców Lipiec w sposób realistyczny, ale stara się, aby pokazać prawdziwe oblicze życia na wsi, blisko natury. Czasami jest pięknie i spokojnie, bohaterowie przechadzają się po polnych ścieżkach i cieszą wspaniałym zapachem świeżo skoszonego siana. Ale praca na roli wcale nie jest łatwa. Trzeba zając się gospodarstwem, zorganizować...

Podobne wypracowania