Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Julia z Korsyki - życiorys, patronat

Czasy życia św. Julii z Korsyki są niezwykle odległe. Znamy ją głównie z legend, a podania historyczne niewiele o niej mówią. Urodziła się najprawdopodobniej około 400r. w Kartaginie. W tym czasie kraina stała się łupem Genezeryka (króla Wandalów, wyznawcy arianizmu). Wówcas Julia została sprzedana łowcy niewolników – Euzebiuszowi. Mężczyzna ten próbował nakłonić ją do porzucenia swojej wiary. Julia pozostawała nieugięta, co zaczęło imponować jej panu.

Jako dwudziestolatka przybyła wraz z orszakiem Euzebiusza na Korsykę. Ziemia była opanowana przez pogan, w dodatku trafili na nią właśnie podczas obchodów święta na cześć tamtejszych bożków. Młoda kobieta, jako że nie chciała przyłączyć się do ceremonii, została ukarana. Według przekazów próbował bronić jej Euzebiusz, jednak został upojony alkoholem i nie mógł nic zdziałać. Przyszłą świętą poddano niezwykle brutalnym torturom – obcięto jej piersi, wyrwano wszystkie włosy i ukrzyżowano.

Istnieją także inne przekazy opowiadające historię świętej Julii z Korsyki, które mówią, że została ona zabita przez Maurów w Kartaginie. Następnie, podczas najazdu Wandalów jej relikwie miały zostać przewiezione na Korsykę – dzisiejszego miejsca jej szczególnego kultu.
Około roku 763 relikwie św. Julii trafiły do Brescii, gdzie papież Paweł I konsekrował kościół, w którym je umieszczono. Miejsce to szybko zyskało sobie miano ośrodka kultu św. Julii i stało się celem przyjazdu licznych pielgrzymek. Obecnie, jak już zostało wspomniane, największą czcią otaczana jest właśnie na Korsyce (głównie w Nonza jako miejscową świętą i patronkę) oraz na terenie całych Włoch. Natomiast jej ogólne wspomnienie w Kościele katolickim przewidziane jest na 22 maja.

Historia brutalnie zamordowanej męczennicy, która nie chciała poddać się apostazji,  trwałe zadomowiła się w ludzkich umysłach. Jej postać wielokrotnie utrwalana była w sztuce (głównie w malarstwie), a najbardziej znanym przykładem jest tryptyk Hieronima Boscha – „Ukrzyżowanie św. Julii” - który dzisiaj znajduje się w Pałacu Dożów w Wenecji.

Podobne wypracowania do Św. Julia z Korsyki - życiorys, patronat