Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nowy Testament: spotkanie Jezusa z Samarytanką - streszczenie i interpretacja opowieści biblijnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia Jezusa i Samarytanki znajduje się w Ewangelii według Świętego Jana (J 4, 1-42). Jezus zmierzał do Galilei, do której by dotrzeć, musiał przejść przez Samarię. Dotarł do samarytańskiego miasteczka Sychar, gdzie znajdowało się źródło Jakuba. Ponieważ zmęczony był przebytą drogą, odpoczywał w pobliżu studni, gdy pojawiła się kobieta, która chciała zaczerpnąć wody. Apostołowie przebywali w mieście, zaopatrując się w jedzenie na dalszą część wędrówki, więc Jezus poprosił kobietę, by pozwoliła mu napić się wody. Zdziwiło ją to bardzo, ponieważ Żydzi i Samarytanie unikali swego towarzystwa, a w dodatku studnia była głęboka, a on nie miał czerpaka.

Jezus wyjaśnił Samarytance, że gdyby zdawała sobie sprawę z tego kim jest, to prosiłaby Go o napojenie wodą żywą, ponieważ każdy pijący wodę, pragnie jej więcej, a woda żywa, którą on daje, sprawia, że pijący nie będzie już na wieki pragnął, a stanie się ona w człowieku źródłem życia wiecznego. Na te słowa Samarytanka zapragnęła napoić się wodą żywą, na co Jezus objawił jej swe prorocze oblicze i wyjaśnił, że to Żydzi są prawdziwymi czcicielami Boga, oddającymi mu cześć w Duchu i prawdzie. Jezus wyjawia kobiecie, że jest oczekiwanym Mesjaszem, o którym słyszała.

Gdy...

Podobne wypracowania