Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Brygida Szwedzka - biografia, patronat, objawienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Brygida, wdowa, zakonnica, urodziła się w roku 1303 w miejscowości Finstad w Uppsali. Jej rodzina spokrewniona była z królem Szwecji - Brygida była córką księcia Birgera i Ingeburdisy. Była potomkinią królów gotyckich. 

Pobożni rodzice wpoili w nią wielką miłość do Męki Jezusa Chrystusa. Brygida więc z umiłowaniem pogrążała się w rozmyślaniach nad tymi kwestiami. Już od dzieciństwa miała nadprzyrodzone wizje. 

Gdy miała 13 lub 15 lat, wydano ją za mąż za 18-letnim Ulfa Gudmarssona - księcia Nerycji. Małżeństwo to było bardzo szczęśliwe. Z wybranym przez ojca Ulfem miała Brygida ośmioro dzieci. Jej najmłodsza córka, Katarzyna, czczona jest jako święta.

Ulf i Brygida związali się później ślubem czystości i odbyli pielgrzymkę do Santiago de Compostella. Gdy powrócili do Szwecji, za zgodą swej żony, Ulf wstąpił do klasztoru cystersów w Alvastra, gdzie zmarł w niedługim czasie w opinii świętości - w lutym 1344 roku. Po jego śmierci Brygida wyrzekła się swej godności książęcej i przywdziała habit zakonny.

W roku 1336 roku Święta zbudowała wielki klasztor w Wadstena, który stał się macierzystym domem nowego zakonu Najświętszego Salwatora (brygidek). Jej życie wypełnione...

Podobne wypracowania