Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Brygida Szwedzka - biografia, patronat, objawienia

Święta Brygida, wdowa, zakonnica, urodziła się w roku 1303 w miejscowości Finstad w Uppsali. Jej rodzina spokrewniona była z królem Szwecji - Brygida była córką księcia Birgera i Ingeburdisy. Była potomkinią królów gotyckich. 

Pobożni rodzice wpoili w nią wielką miłość do Męki Jezusa Chrystusa. Brygida więc z umiłowaniem pogrążała się w rozmyślaniach nad tymi kwestiami. Już od dzieciństwa miała nadprzyrodzone wizje. 

Gdy miała 13 lub 15 lat, wydano ją za mąż za 18-letnim Ulfa Gudmarssona - księcia Nerycji. Małżeństwo to było bardzo szczęśliwe. Z wybranym przez ojca Ulfem miała Brygida ośmioro dzieci. Jej najmłodsza córka, Katarzyna, czczona jest jako święta.

Ulf i Brygida związali się później ślubem czystości i odbyli pielgrzymkę do Santiago de Compostella. Gdy powrócili do Szwecji, za zgodą swej żony, Ulf wstąpił do klasztoru cystersów w Alvastra, gdzie zmarł w niedługim czasie w opinii świętości - w lutym 1344 roku. Po jego śmierci Brygida wyrzekła się swej godności książęcej i przywdziała habit zakonny.

W roku 1336 roku Święta zbudowała wielki klasztor w Wadstena, który stał się macierzystym domem nowego zakonu Najświętszego Salwatora (brygidek). Jej życie wypełnione było modlitwą, pokutą i umartwianiem się. Była bardzo hojna dla fundacji charytatywnych i kościelnych. Doznając licznych przeżyć mistycznych i objawień, wzywała w ich wyniku kolejnych papieży, by powrócili z Awinionu do Wiecznego Miasta. Była prekursorką nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa.

Na przełomie 1372 i 1373 roku odbyła wraz z córką Katarzyną pielgrzymkę do Palestyny. Gdy zaspokoiła już swe pragnienia religijne w świętych miejscach, uświęcona życiem Życiem i Męką Odkupiciela, wyruszyła do Rzymu i tam przebywała przez rok. 

Brygida zapadła na ciężką chorobę, z którą zmagała się z heroiczną cierpliwością i rezygnacją. W ostatnich chwilach jej życia towarzyszyły jej dzieci - Birger i Katarzyna. Po pożegnaniu z nimi Brygida przyjęła sakramenty święte i zmarła. Miało to miejsce w roku 1373 roku, 23 lipca - w dniu, który przepowiedziała.

Ciało Świętej sprowadzono z Rzymu przez Korsykę, Styrię, Morawy i Polskę do Szwecji, gdzie złożono je w klasztorze w Wadstena. Pozostawiła po sobie księgę „Objawień”, która ze względu na przepowiednie dotyczące Kościoła, losów państw cieszyła się wielkim zainteresowanie w Europie. 

Brygida Kanonizowana została w roku 1391. Jest patronką Szwecji, pielgrzymów i dobrej śmierci. Jej świętem jest dzień, w którym zmarła - 23 lipca.

W ikonografii ukazywana jest w ciemnowiśniowym habicie z czerwonym welonem, na nim korona z białego płótna z pięcioma czerwonymi znakami, które symbolizują pięć ran Chrystusa. Niekiedy ukazywana, gdy siedzi przy pulpicie, spisując swe wizje. Atrybuty Świętej to heraldyczny lew, korona, pióro ptasie, pielgrzymi kapelusz, serce, krzyż, księga, która pisze.

Podobne wypracowania do Św. Brygida Szwedzka - biografia, patronat, objawienia