Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wymień świętych, którzy oddali życie za prawdę i wiarę. Opisz ich działalność

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W kalendarzu liturgicznym na każdy dzień miesiąca przypada przynajmniej jedno, niekiedy kilka, imion ludzi, którzy poprzez swe życie i uczynki zasłużyli na kanonizację. Wielu z nich również poprzez swą męczeńską śmierć potwierdziło swą ogromną wiarę i oddanie Bogu. Jest to szczególna grupa ludzi, którzy odchodzili z tego świata w nierzadko straszliwych mękach, ginąc z ręki drugiego człowieka.

Św. Julian, któremu poświęcony jest dzień 9 stycznia, żył w czasach prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. Gdy odkryto, że w swym domu daje schronienie kapłanom, najpierw osadzono go w więzieniu - gdzie nawrócił 20 żołnierzy - a następnie ścięto mieczem w roku 305.

Święty Arkadiusz, obchodzący swe święto 12 stycznia, żył i zmarł w tym samym czasie, co Julian. Torturowano go, by odstąpił od wiary, a ponieważ to nie skutkowało, połamano mu nogi i ukrzyżowano.

Świętego Teofila, który był dowódcą garnizonu cesarskiego, kalif Harun-al-Raszyd bezskutecznie próbował nawrócić na islam. Teofil został zamordowany przez tłum fanatyków w roku 792, którzy świętowali zakończenie ramadanu. Jego dniem jest 30 stycznia.

Święta Beata pochodząca z Afryki poniosła śmierć...

Podobne wypracowania