Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wymień świętych, którzy oddali życie za prawdę i wiarę. Opisz ich działalność

W kalendarzu liturgicznym na każdy dzień miesiąca przypada przynajmniej jedno, niekiedy kilka, imion ludzi, którzy poprzez swe życie i uczynki zasłużyli na kanonizację. Wielu z nich również poprzez swą męczeńską śmierć potwierdziło swą ogromną wiarę i oddanie Bogu. Jest to szczególna grupa ludzi, którzy odchodzili z tego świata w nierzadko straszliwych mękach, ginąc z ręki drugiego człowieka.

Św. Julian, któremu poświęcony jest dzień 9 stycznia, żył w czasach prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. Gdy odkryto, że w swym domu daje schronienie kapłanom, najpierw osadzono go w więzieniu - gdzie nawrócił 20 żołnierzy - a następnie ścięto mieczem w roku 305.

Święty Arkadiusz, obchodzący swe święto 12 stycznia, żył i zmarł w tym samym czasie, co Julian. Torturowano go, by odstąpił od wiary, a ponieważ to nie skutkowało, połamano mu nogi i ukrzyżowano.

Świętego Teofila, który był dowódcą garnizonu cesarskiego, kalif Harun-al-Raszyd bezskutecznie próbował nawrócić na islam. Teofil został zamordowany przez tłum fanatyków w roku 792, którzy świętowali zakończenie ramadanu. Jego dniem jest 30 stycznia.

Święta Beata pochodząca z Afryki poniosła śmierć męczeńską za wiarę. Dniem Beaty jest 8 marca.

Św. Filip Apostoł głosząc Ewangelię w Grecji, kraju Partów, Scytii, Lidii, Frygii, Azocie, został tam ukrzyżowany lub ukamienowany. Obchodzi święto 6 czerwca.

Święta Maria Goretii jest jedną z najmłodszych męczennic, ponieważ zginęła, mając 12 lat, zasztyletowana nożem przez 16-letniego chłopca z sąsiedztwa. Nim umarła, wybaczyła swemu mordercy. Poświęconym jej dniem jest 6 lipca.

Święty Melchior Grodzecki zmarł podczas prześladowań chrześcijan w Czechach w roku 1619. Najpierw poddany był torturom, a następnie umęczony. Swój dzień obchodzi 7 września.

Święty Stefan Młodszy w roku 762 zmuszany był do podpisania dokumentów nielegalnego synodu konstantynopolskiego, potępiającego oddawanie czci obrazom. Kiedy odmówił, zamknięto go w klasztorze, a potem zesłano na wysepkę na morzu Marmara. Później wtrącono do więzienia w Konstantynopolu, gdzie okrutnie skatowano, poczym zmarł w niedługim czasie. Dniem Stefana w kalendarzu liturgicznym jest 28 listopada. 

Podobne wypracowania do Wymień świętych, którzy oddali życie za prawdę i wiarę. Opisz ich działalność