Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święci patroni - Patroni Polski - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przez wiele lat istnienia Państwa Polskiego zmieniało się grono jego świętych patronów, do których lud mógł wznosić modlitwy, kiedy ojczyzna znajdowała się w sytuacji zagrożenia. Przyjrzyjmy się teraz temu pokaźnemu gronu opiekunów Polski i narodu ją zamieszkującego.

Za głównych patronów naszego kraju uznawani są dzisiaj:

1. Święty Wojciech – biskup i męczennik. Źródła podają, że był on czeskim duchownym, który podjął misję ewangelizacyjną wśród Prusów i Wieletów. Jednakże jego działalność nie spotkała się z przychylnym przyjęciem tamtejszej ludności. Kiedy przyszły święty, znajdujący się pod eskortą wojów Bolesława Chrobrego, stanął przed pruskim wiecem, nakazano mu, by opuścił chrystianizowane ziemie (zagrożono mu nawet śmiercią). Pomimo to, czeski biskup nie chciał rezygnować z podjętej misji. Źródła podają, że 23 kwietnia 997 r., kiedy duchowny odpoczywał po odprawionej mszy świętej, doszło do konfrontacji z pogańskimi strażnikami. W jej wyniku Wojciech poniósł śmierć, a jego towarzyszy oszczędzono i odesłano do kraju Bolesława Chrobrego. Ciało biskupa pozbawiono głowy, którą, dla pohańbienia, zatknięto na pal. Wkrótce władca Polski wykupił szczątki...

Podobne wypracowania