Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielkanoc - Wielka Niedziela - liturgia, zwyczaje, znaczenie. Wielka Niedziela w Kościele

Dawniej Niedziela Wielkanocna rozpoczynała się wczesnym rankiem – uroczystą mszą rezurekcyjną. Jednak po odnowieniu liturgii i przywróceniu dawnych obchodów Triduum Paschalnego, którego Niedziela Wielkanocna jest ostatnim dniem, na pierwsze miejsce wysunęła się liturgia Wigilii Paschalnej.

Już w Wielką Sobotę, gdy zapadnie zmrok, wierni zbierają się w kościołach, a kapłani przywdziewają białe szaty. Najświętszy Sakrament powraca do tabernakulów, natomiast przy ołtarzu pojawia się figurka zmartwychwstałego Jezusa. Wtedy rozpoczyna się liturgia Wigilii Paschalnej. Podzielona jest ona na cztery zasadnicze części. Rozpoczyna się poświęceniem ognia oraz paschału. Następnie do świątyni wchodzi procesja i rozpoczyna się liturgia słowa. Składa się ona z dziewięciu czytań, spośród których siedem pochodzi ze Starego Testamentu. Kolejnym etapem liturgii Wigilii Paschalnej jest zgłębianie tajemnicy chrztu świętego. Odmawiana jest wtedy Litania do Wszystkich Świętych, a poświęcony wcześniej paschał zanurza się w chrzcielnej wodzie. Później wierni odnawiają przyrzeczenia z chrztu świętego. Obrzęd ten wiąże się z faktem, iż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa ceremonie te były wykonywane tylko w czasie Wigilii Paschalnej. Ostatnim etapem liturgii Wigilii Paschalnej jest Eucharystia. Nie różni się ona niczym od tradycyjnych mszy świętych.

Wczesnym rankiem w kościołach odbywają się uroczyste rezurekcje. Rozpoczynają się one przy Grobie Pańskim. Następnie do świątyni zmierza procesja, w której ksiądz niesie Najświętszy Sakrament. Msza święta rozpoczyna się od radosnych okrzyków „Alleluja!”.

W polskiej tradycji popularny jest zwyczaj śniadania wielkanocnego. Po powrocie z kościoła, rodziny zasiadają wspólnie przy stole i dzielą się poświęconym uprzednio jajkiem, składając sobie serdeczne życzenia. Często można spotkać się także ze zwyczajem obdarowywania prezentami (przynosi je wielkanocny zajączek) oraz poszukiwaniem pisanek, które przed dziećmi chowają rodzice.

Wielka Niedziela jest dniem powszechnej radości w Kościele chrześcijańskim, najważniejszym dniem roku dla wierzących w Chrystusa. Ludzie spotykają się w rodzinnym gronie i wspólnie celebrują zmartwychwstanie Pana. Mają na to wiele czasu, ponieważ dzień Zmartwychwstania Pańskiego jest ustawowo wolny od pracy.

Podobne wypracowania do Wielkanoc - Wielka Niedziela - liturgia, zwyczaje, znaczenie. Wielka Niedziela w Kościele