Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielkanoc - Wielka Niedziela - liturgia, zwyczaje, znaczenie. Wielka Niedziela w Kościele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dawniej Niedziela Wielkanocna rozpoczynała się wczesnym rankiem – uroczystą mszą rezurekcyjną. Jednak po odnowieniu liturgii i przywróceniu dawnych obchodów Triduum Paschalnego, którego Niedziela Wielkanocna jest ostatnim dniem, na pierwsze miejsce wysunęła się liturgia Wigilii Paschalnej.

Już w Wielką Sobotę, gdy zapadnie zmrok, wierni zbierają się w kościołach, a kapłani przywdziewają białe szaty. Najświętszy Sakrament powraca do tabernakulów, natomiast przy ołtarzu pojawia się figurka zmartwychwstałego Jezusa. Wtedy rozpoczyna się liturgia Wigilii Paschalnej. Podzielona jest ona na cztery zasadnicze części. Rozpoczyna się poświęceniem ognia oraz paschału. Następnie do świątyni wchodzi procesja i rozpoczyna się liturgia słowa. Składa się ona z dziewięciu czytań, spośród których siedem pochodzi ze Starego Testamentu. Kolejnym etapem liturgii Wigilii Paschalnej jest zgłębianie tajemnicy chrztu świętego. Odmawiana jest wtedy Litania do Wszystkich Świętych, a poświęcony wcześniej paschał zanurza się w chrzcielnej wodzie. Później wierni odnawiają przyrzeczenia z chrztu świętego. Obrzęd ten wiąże się z faktem, iż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa ceremonie te były wykonywane tylko w czasie Wigilii Paschalnej. Ostatnim...

Podobne wypracowania