Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Paweł II - pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Opracowanie szczegółowe

Papież Jan Paweł II często określany był mianem Papieża Pielgrzyma. Odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając niemal wszystkie państwa na świecie. Jednak szczególne miejsce w jego sercu zajmowała ojczyzna, którą odwiedzał aż 8 razy.

1. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski miała miejsce w dniach od 2 do 10 czerwca 1979 r. Jej hasłem był następujący zwrot: „Gaude Mater Polonia” („Ciesz się Matko Polko”). Była ona wielkim zagrożeniem dla władz komunistycznych, które widziały w postaci papieża groźbę dla sprawowanej przez nich władzy. W czasie tej wizyty Jan Paweł II odwiedził: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ oraz – ponownie – Kraków.

Pierwsza pielgrzymka upłynęła pod znakiem komunistycznego reżimu. Partyjni działacze robili wszystko, by ograniczyć ilość ludzi oglądających na żywo Jana Pawła II. Jednak nie przeszkodził mu to w wypowiedzeniu następujących słów na Placu Piłsudskiego (ówczesny Plac Zwycięstwa): „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój!...

Podobne wypracowania