Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Paweł II - Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwsza podróż apostolska Jana Pawła II do Polski odbyła się w dniach od 2 do 10 czerwca 1979 r. Jej hasłem było: „Gaude Mater Polonia”, czyli „Raduj się Matko Polsko”. Podczas tej wizyty papież odwiedził: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków oraz były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.

Przybycie Jana Pawła II do Polski, która była wówczas krajem komunistycznym, miało szczególne znaczenie. Wystarczy wspomnieć słowa wypowiedziane przez przywódcę PZPR – Edwarda Gierka: „Wielkie to wydarzenie dla narodu polskiego i duże komplikacje dla nas”. Poczucie zagrożenia władzy potęgował także fakt, iż termin wizyty pokrywał się z dziewięćsetną rocznicą śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa – biskupa krakowskiego, uchodzącego za wzór niezłomności wobec świeckiego rządu. Dopiero w styczniu 1979 r. miało miejsce spotkanie kardynała Wyszyńskiego z Edwardem Gierkiem. W jego wyniku ustalono ostateczne szczegóły papieskiej pielgrzymki. Jan Paweł II miał przybyć już po tradycyjnych obchodach upamiętniających św. Stanisława ze Szczepanowa. Uzgodniono także liczbę miast, które miały zostać odwiedzone przez naczelnika Kościoła.

Pierwsza pielgrzymka...

Podobne wypracowania