Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kolędy świąteczne - Kolęda - co to jest kolęda? Cechy, przykłady. Historia kolęd

Kolęda to powszechnie znana pieśń bożonarodzeniowa oraz noworoczna, która nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej. Śpiewając ją, wierni czczą przyjście na świat Jezusa Chrystusa.

Tradycja śpiewania kolęd wywodzi się jeszcze ze starożytnego Rzymu. Mieszkańcy tego miasta wykonywali wesołe utwory z okazji rozpoczęcia nowego roku kalendarzowego (który został wprowadzony przez Cezara). Zwyczaj ten przejęli od Rzymian chrześcijanie, oni jednak wychwalili przyjście Pana na świat, co było związane z rozpoczęciem nowego życia. Należy pamiętać, że najpierw rozwój kolędy dotyczył jedynie powitania następnego roku, ale w miarę rozszerzania się wiary chrześcijańskiej, uwagę skupiano na wyznawaniu swoich uczuć wobec narodzin Mesjasza.

Kolęda jest zazwyczaj prostą formą zarówno pod względem poetyckim, jak i muzycznym. Wywodzi się z ludu, więc nieskomplikowana budowana jest jak najbardziej zrozumiała. W pieśni bożonarodzeniowej, jak w innych, dość prostych, formach muzycznych wyróżniamy zwrotki oraz refren. Typowym elementem kolędy są apostrofy, czyli zwroty bezpośrednie (zazwyczaj do nowo narodzonego Jezusa). Tematami pieśni bożonarodzeniowych są: urodzenie się Jezusa Chrystusa w stajence, przybycie aniołów do śpiących pastuszków, miłość Maryi do swojego synka czy też oczekiwanie ludu na proroka i Zbawiciela.

W liturgii chrześcijańskiej kolędy śpiewane są od dnia Wigilii Bożego Narodzenia, czyli dwudziestego czwartego grudnia, do dnia szóstego stycznia (jest to święto Objawienia Pańskiego). Jednak w tradycji polskiego kościoła dopuszczone jest wykonywanie tych pieśni aż do Święta Ofiarowania Pańskiego (2.02.).

Uznaje się, iż autorem pierwszej kolędy jest święty Franciszek z Asyżu. W roku 1424 powstała najstarsza odkryta dotąd pieśń bożonarodzeniowa, zatytułowana „Zdrów bądź Królu Anielski”. Natomiast za najpopularniejsze kolędy uznaje się dziś: „Lulajże Jezuniu”,  „Przybieżeli do Betlejem”, „W żłobie leży”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”,  „Gdy śliczna panna”, „Wśród nocnej ciszy” czy też „Bóg się rodzi, moc truchleje”.

W tradycji kościoła chrześcijańskiego śpiewanie kolęd jest niezwykle ważne, ponieważ pokazuje ogromną cześć, jaką ludzie oddają Jezusowi i jednocześnie miłość, jaką kierują w stronę kruchego Dzieciątka, które odkupiło grzechy ludzkości.

Podobne wypracowania do Kolędy świąteczne - Kolęda - co to jest kolęda? Cechy, przykłady. Historia kolęd