Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kolędy świąteczne - Kolęda - co to jest kolęda? Cechy, przykłady. Historia kolęd

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kolęda to powszechnie znana pieśń bożonarodzeniowa oraz noworoczna, która nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej. Śpiewając ją, wierni czczą przyjście na świat Jezusa Chrystusa.

Tradycja śpiewania kolęd wywodzi się jeszcze ze starożytnego Rzymu. Mieszkańcy tego miasta wykonywali wesołe utwory z okazji rozpoczęcia nowego roku kalendarzowego (który został wprowadzony przez Cezara). Zwyczaj ten przejęli od Rzymian chrześcijanie, oni jednak wychwalili przyjście Pana na świat, co było związane z rozpoczęciem nowego życia. Należy pamiętać, że najpierw rozwój kolędy dotyczył jedynie powitania następnego roku, ale w miarę rozszerzania się wiary chrześcijańskiej, uwagę skupiano na wyznawaniu swoich uczuć wobec narodzin Mesjasza.

Kolęda jest zazwyczaj prostą formą zarówno pod względem poetyckim, jak i muzycznym. Wywodzi się z ludu, więc nieskomplikowana budowana jest jak najbardziej zrozumiała. W pieśni bożonarodzeniowej, jak w innych, dość prostych, formach muzycznych wyróżniamy zwrotki oraz refren. Typowym elementem kolędy są apostrofy, czyli zwroty bezpośrednie (zazwyczaj do nowo narodzonego Jezusa). Tematami pieśni bożonarodzeniowych są: urodzenie się Jezusa Chrystusa w stajence, przybycie aniołów do śpiących pastuszków, miłość...

Podobne wypracowania