Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrześcijaństwo: Ewangelie - Etapy powstawania Ewangelii. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W tradycji chrześcijańskiej pojęcie Ewangelii funkcjonuje jako określenie świętych pism, które opisują życie, naukę oraz śmierć Jezusa Chrystusa.

Autorami Ewangelii są tak zwani ewangeliści, czyli święci: Marek, Łukasz, Jan oraz  Mateusz. Kochali oni  Jezusa i bezgranicznie ufali Jego nauczaniu, spisali więc – zobowiązani – losy Jego życia i to, co głosił, aby móc przekazać je następnym pokoleniom.

Można powiedzieć, iż powstanie Ewangelii dzieli się na trzy okresy, bowiem zanim dzieła te zostały spisane, Jezus przekazywał swoją wiedzę ustnie. Ale to przecież ona była źródłem i inspiracją dla ewangelistów. Na początku Chrystus zgromadził wokół siebie rzeszę ludzi, którzy pragnęli Go słuchać i żyć według określonych przez Niego zasad. Wśród tych wiernych znaleźli się uczniowie Pana oraz Jego apostołowie. Następnie, już po śmierci Jezusa i jego wstąpieniu do nieba, to właśnie apostołowie przejęli na siebie obowiązki przekazywania wiary i nauki Chrystusa, szerzenia Dobrej Nowiny. Natomiast potem czterej ewangeliści postanawiają spisać ową nowinę, aby dotarła ona do jak największej liczby ludzi (ewangelia to z gr. „dobra nowina”).

Pierwszą spisaną Ewangelią była ta autorstwa św. Marka....

Podobne wypracowania