Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Męczennicy - definicja, znaczenie. Męczennicy za wiarę (wybrane religie)

Męczeństwo jest najwyższym świadectwem złożonym prawdzie wiary. Oznacza ono świadectwo aż do śmierci. Męczennik daje poświadczenie Jezusowi Chrystusowi, który umarł i zmartwychwstał i z którym jest zjednoczony przez miłość. Taka osoba daje świadectwo prawdzie wiary i nauki chrześcijańskiej. Ponosi śmierć w wyniku użycia wobec niej siły.

Święty Ignacy Antiocheński powiedział: „Pozwólcie mi stać się pożywieniem dla dzikich zwierząt, dzięki którym dojdę do Boga”. Kościół z wielką pieczołowitością zebrał wspomnienia o tych, którzy swe życie oddali, aby poświadczyć swą wiarę. Zbiór ten stanowią akta męczenników. Są one świadectwem prawdy.

W dziejach chrześcijaństwa było wielu ludzi, którzy swym męczeństwem udowodnili miłość do Boga i swą niezachwianą wiarę w niego. Kimś taki był biskup Tomasz Beckett żyjący w XII wieku. Ponieważ skonfliktowany był z królem Anglii i odmówił zdjęcia kar z biskupów, został zamordowany. Święta Sabina żyjąca na przełomie II i III wieku zginęła jako ofiara prześladowań. Małgorzata Ward została skazana na śmierć, ponieważ podczas prześladowań katolików za czasów Henryka VIII w Anglii pomogła skazanemu na śmierć księdzu, uciec z więzienia.

Dla muzułmanów śmierć męczeńską jest wówczas, gdy poniesiona zostaje w walce z niewiernymi. Również w odłamach fundamentalnych samobójstwo popełnione w akcie terrorystycznym jest aktem męczeństwa. 

W judaizmie pojęcie męczeństwa jest zbliżone do ujęcia chrześcijańskiego. Męczennikami uśmiercony za wiarę są święci epoki hellenistycznej. Przykładem żydowskiego męczennika jest żyjący w XVIII wieku Walentyn Potocki, który zginął spalony na stosie.

Męczeństwo to podstawa wiary w sikhizmie – jednej z religii Indii. Największymi przykładami męczenników jest w nim sześciu guru, którzy zginęli w Pendżabie, broniąc się przed muzułmanami. Współczesnymi męczennikami sikhijskimi są Bhagat Singh i Udam Singh, którzy zginęli w latach 40-tych XX wieku. 

Podobne wypracowania do Męczennicy - definicja, znaczenie. Męczennicy za wiarę (wybrane religie)