Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gospel - co to jest gospel? Definicja, geneza, charakterystyka, znaczenie

Gospel jest to rodzaj muzyki chrześcijańskiej. Jej korzenie sięgają XIX wieku, kiedy w Stanach Zjednoczonych wykonawcami tego gatunku byli czarnoskórzy obywatele.

Muzyka ta wraz z całą swoją oprawą mogła powstać dzięki temu, że czarnoskórzy obywatele mieszkający w Stanach Zjednoczonych nie mieli takich samych praw jak biali – skupiali się w osobnych enklawach, które cechowała odrębność społeczna i kulturowa. Taki stan rzeczy sprzyjał wytworzeniu się również innych, nowych rytuałów związanych z obrządkiem religijnym. 

Słowo gospel jest zestawieniem słów God –  Bóg oraz spell – mówił. W takim połączeniu słowo gospel oznacza głoszenie Ewangelii o zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie, który nas zbawił i otworzył bramy do nieba.

Muzyka gospel wiąże się z odmianą spirytual. Bardzo często można spotkać te nazwy połączone ze sobą w jedną – spirytual and gospel. Rozwój tej muzyki wiązał się z różnorodnymi nurtami, zarówno awangardowymi, jak i konserwatywnymi. Dziś istnieją zespoły gospel w odmianie od klasycznej do nowoczesnej (np. praise & worship).

Najbardziej charakterystyczną cechą muzyki gospel jest niezwykła i porywająca radość z niej płynąca. Takiego ładunku pozytywnej energii nie posiada chyba żaden inny rodzaj muzyki związanej z religią. Jest to muzyka pełna życia, dynamiki, niekłamanego szczęścia i witalności. 

Chóry gospel bardzo często do radosnego śpiewu dodają elementy tańca, a śpiewający w nich chórzyści ubrani są w takie same stroje o soczystych, jasnych barwach.

Taki szczególny charakter wznoszenia modlitw do Boga w formie energetycznego śpiewu zyskał sobie na świecie wielu zwolenników. Również w Polsce znaleźć można zespoły zainspirowane tym gatunkiem, a sam gospel obecny jest od kilku lat.

Jednym z najstarszych zespołów w Polsce jest Kraków Gospel Choir. Warsztaty gospel organizowane są co roku w wielu miastach. Odbywają się również festiwale tej muzyki.

Podobne wypracowania do Gospel - co to jest gospel? Definicja, geneza, charakterystyka, znaczenie