Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nawrócenie - jakie są warunki nawrócenia? Opracowanie

Nawrócenie to termin, który bardzo często pojawia się w Biblii i w praktyce katolickiej. Kojarzy się on przede wszystkim z opisanymi w Świętej Księdze nawróceniami, które polegały na przyjęciu wiary chrześcijańskiej jako tej prawdziwej, której wyznawcami od tego czasu będą. Słowo to jednak nie odnosi się tylko do tak spektakularnych przypadków, ale także do każdego powrotu na właściwą drogę. Również tego, którego dokonuje człowiek wyznając swoje grzechy i uzyskując ich rozgrzeszenie. Jednak, aby się nawrócić trzeba spełniać kilka warunków. 

Po pierwsze, należy wykonać pełny rachunek sumienia. Tylko skupienie na tym, co było złe w życiu daje podstawy, aby zacząć wprowadzać w nie zmiany. Rachunek ten nie jest tylko przypomnieniem złych wydarzeń, ale również zastanowieniem, jaka była ich przyczyna. Niejednokrotnie są one następstwem wcześniejszych złych decyzji i tylko uświadamiając to sobie, można coś zmienić w takiej sytuacji.

Kolejnym warunkiem jest naprawdę mocne postanowienie poprawy. Musi ono wypływać z głębi duszy człowieka, być jego wewnętrzną potrzeba i chęcią zmiany życia. Przemiana duchowa wynikająca ze strachu, bądź z nakazu innych osób będzie nietrwała. Człowiek, aby trwać w swym postanowieniu, musi odczuwać naprawdę mocną potrzebę wprowadzenia go w życie.

Kolejnym etapem jest odczucie szczerego żalu za swoje winy. Tu podobnie jak w przypadku chęci zmian musi on wypływać z głębi ludzkiej duszy. Tak mocne uczucie wpływa budująco na osobę pragnącą nawrócenia. Sprawia, że w przyszłości nie będzie ona skłonna popełnić podobnych błędów. 

Nawrócenie nie jest mo9żliwe bez wyznania swoich win. Spowiedź to nie tylko oczyszczenie z nich, ale także okazja do wysłuchania pouczenia. Budujące słowa kapłana wpłynąć mogą na dalsze życie i wskazać właściwą, zgodną z nauką Chrystusa drogę.

Szczery żal i postanowienie poprawy, a także wyznanie swoich grzechów przed kapłanem nie zapewnią nawrócenia, bez wypełnienia ostatniego warunku. Jest nim zadośćuczynienie zarówno Panu Bogu jak i bliźnim, których skrzywdziły złe uczynki. Są one dopełnieniem oczyszczającego procesu.

Po wypełnieniu tych wszystkich warunków człowiek jest na powrót czysty, nawrócony na właściwą drogę. Chcąc osiągnąć ten stan nie można jednak zapomnieć o żadnym z etapów nawracania, bowiem tylko dzięki nim może się to dokonać. 

Podobne wypracowania do Nawrócenie - jakie są warunki nawrócenia? Opracowanie