Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

10 najważniejszych wydarzeń z życia Jana Pawła II – wymień, opis i uzasadnij krótko swój wybór

Jan Paweł II to postać wybitna, której życiorys znany jest wielu osobom. Na rozwój jego duchowości oraz na kształt jego dalszego życia miało wpływ wiele wydarzeń, ja wymienię 10 moim zdaniem najważniejszych.

Pierwszym z wydarzeń, które moim zdaniem wpłynęło na życie przyszłego papieża była śmierć jego matki. Zmarła ona w 1929 roku, a w trzy lata później odszedł starszy brat Karola Wojtyły. Zetknięcie ze śmiercią jest moim zdaniem jednym z najważniejszych wydarzeń, które wpłynęło na rozwój duchowości, a także na szybkie osiągnięcie dojrzałości przez młodego wówczas Karola.

Kolejnym wydarzeniem jest nauka w gimnazjum. To tam spotkał katechetę Kazimierza Figlewicza, który zachęcił go do wstąpienia do grupy ministranckiej. Miało to znaczący wpływ na rozwój duchowości małego Lolka.

Nie mniej ważne było spotkanie podczas studiów Jana Tyranowskiego. To ważny epizod w życiu błogosławionego, ponieważ dzięki tej osobie zainteresował się mistyką i pogłębił swą wiedzę religijną.

Przeżycia wojenne także odcisnęły swoje piętno na życiu tego człowieka. Dzięki nim miał okazję doświadczyć prawdziwej, ciężkiej pracy, stanąć twarzą w twarz z bólem i ludzkim cierpieniem, okazać prawdziwie chrześcijańskie miłosierdzie pomagając żydom. 

Niemniej ważne były przyjęte świecenia kapłańskie. Pogłębiło to więź z panem Bogiem, sprawiło, że całe życie zostało oddane w jego ręce. Kontynuacją pogłębiania swej wiary, były studia odbyte w Rzymie pod okiem wybitnych teologów. Rzutowało to na dalsze losy Jana Pawła II, umocniło go i pozwoliło na stanie się prawdziwym autorytetem.

Najważniejszym wydarzeniem w życiu tego błogosławionego człowieka było wybranie go na Papieża w 1978 roku. Był to przełomowy moment, sprawiający, ze stał się następcą świętego Piotra na ziemi. 

Kolejne ważne wydarzenie miało miejsce podczas pełnienia posługi papieskiej. Był to nieudany zamach na życie Jego Świątobliwości. Miał on miejsce 13 maja 1981 roku. Był on znamienny nie tylko dla formy fizycznej, ale i duchowej Papieża. O ile ta pierwsza doznała uszczerbku, ta druga rozkwitła, rozwinęła się w geście przebaczenia niedoszłemu mordercy.

20 grudnia 1985 roku jest również ważną datą, w życiu Papieża Polaka. To dzień, w którym jego inicjatywa stała się rzeczywistością. Zorganizowane zostały światowe dni młodzieży. To między innymi ta inicjatywa a także ogólny stosunek do ludzi młodych, wpłynęły na postrzeganie go jako Papieża młodych, autorytetu dla nich.

Kolejną ważną datą jest 13 maja 1992 roku. Ustanowił wtedy światowy dzień chorego. Było to wynikiem jego cierpień związanych z nowotworem jelita oraz postępującą chorobą Parkinsona. Wpłynęło to na dalszy pontyfikat i otwartość Papieża w sprawach ludzkiego cierpienia, które uznawał za naturalny element egzystencji.

Ostatnim z ważnych wydarzeń jest ukoronowanie dążeń ekumenicznych Jana Pawła II. W roku 2000 dokonał on wyznania win Kościoła wobec religii judaistycznej. Wpłynęło to znacząco nie tylko na samą osobę błogosławionego, poprzez możliwość porozumienia z wyznawcami tejże religii, ale także na cały Kościół.

Ważnych wydarzeń w życiu Jana Pawła II było znacznie więcej. Te jednak wydają się być najważniejszymi, które najbardziej odcisnęły piętno na samym błogosławionym jak i reszcie chrześcijan.

Podobne wypracowania do 10 najważniejszych wydarzeń z życia Jana Pawła II – wymień, opis i uzasadnij krótko swój wybór