Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czym są dla chrześcijanina przykazania kościelne?

Przykazania kościelne, są zasadami, które zna zapewne każda wierząca osoba. Dotyczą one sposobu, w jaki powinno się święcić dzień święty, przeżywać okresy pokuty, minimalnej częstotliwości przystępowania do sakramentów świętych, a także zachowań, które są wymagane na rzecz wspólnoty, jaką jest Kościół. Mało kto zastanawia się jednak, czym one są dla chrześcijanina.

Przede wszystkim przykazania te są ułatwieniem. Dzięki nim wyznaczona jest minimalna granica przystępowania do sakramentu pokuty oraz przyjmowania Ciała Chrystusa. Oczywiście dobry katolik powinien robić to częściej, jednakże nierzadko z przyczyn losowych nie jest to możliwe. Uściślone jest też, w jaki sposób czcić dzień święty, czego wymagają od człowieka wierzącego, aby uczcił go w sposób godny. Wyjaśniają jak powinien zachowywać się w stosunku do wspólnoty.

Pełnią również funkcję porządkująca. Dzięki nim życie wspólnoty wiernych, ma uporządkowany schemat, który pozwala na wprowadzenie ładu. Są one potrzebne jako wyznaczniki tego, co powinno się robić, aby Kościół działał należycie, spełniając dobrze wszystkie wyznaczone przez niego zadania. Porządkują również życie jednostki, wyznaczając niezbędne okresy pokuty, w których jest czas na przemyślenia i zmianę postępowania a nie na zabawę. Dzięki temu, łatwiej jest trzymać się wyznaczonych reguł i można z czystym sercem przystąpić do sakramentu Eucharystii.

Dla chrześcijanina przykazania kościelne są nie tylko ułatwieniem i wprowadzeniem niezbędnego rygoru w życie, ale także uzupełnieniem. Zdają się one wzbogacać treść dziesięciu przykazań, uściślając ją i ułatwiając jej odbiór.

Są one też zbiorem wskazówek, które pokazując człowiekowi jak powinien wieść życie, pomagają w osiągnięciu zbawienia. Bez nich niejedna osoba czułaby się zagubiona. W zamęcie codziennych obowiązków i zdarzeń niejednokrotnie można zapomnieć, o tym, ze czas postu powinien być momentem na wyciszenie i przeprowadzenie zmian w swoim życiu. Dzięki istnieniu przykazań kościelnych nie można zapomnieć o tak ważnych elementach chrześcijańskiej rzeczywistości, ani o trosce na rzecz całej wspólnoty wiernych.

Przykazania kościelne są uzupełnieniem dodanym przez ludzi, aby uporządkować, ułatwić i pokazać ludziom wierzącym jak żyć. Są one niezastąpioną pomocą w katolickiej rzeczywistości i warto, aby każdy wierzący dokładnie się z nimi zapoznał.

Podobne wypracowania do Czym są dla chrześcijanina przykazania kościelne?