Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przepis na godne życie - Przedstaw i uzasadnij wybór wartości, jakie powinny się z nim wiązać

Pan Bóg obdarował ludzi łaską życia. To, w jaki sposób zostanie ono przeżyte, zależy wyłącznie od człowieka, ponieważ wraz z życiem otrzymał dar wolnej woli, dzięki której może samodzielnie dokonywać wyboru drogi.

Aby życie człowieka można było nazwać godnym, musi on cechować się postępowaniem pełnym najlepszych wartości. Ponieważ tylko kroczenie drogą dobra może przyczynić się do tego, że czas dany nam na ziemi będzie wykorzystany odpowiednio.

Godne życie wiąże się z kierowaniem się zasadą pierwszeństwa miłości. Nie można bowiem niczego przedkładać ponad ludzi. Najważniejsza dla każdego powinna być rodzina, a wszystkie działania podporządkowane temu, by panowało w niej prawdziwe szczęście i spełnienie. Największym błędem, jaki można popełnić, to stawianie na pierwszym miejscu pieniądza i kariery.

Uczciwość jest kolejną cechą godnego życia. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ w konsumpcyjnym XXI wieku, kiedy wszystko podporządkowane jest szybkiemu zdobywaniu środków finansowych, ludzie nie cofają się przed niczym, by je zdobyć. Uczciwość to bardzo pożądana cecha, niestety często chęć wygodnego i luksusowego życia jest silniejsza.

Nie można również przechodzić obojętnie wobec cudzej krzywdy. Wiele jest zła i cierpienia wokół, dlatego należy starać się zawsze pomagać innym. Pomoc nie musi wiązać się z angażowaniem w wielkie akcje, nie musi pochłaniać mnóstwo czasu. Czasem wystarczy rozejrzeć się dobrze, a dostrzeżemy tych, którym moglibyśmy podać pomocną dłoń. Niekiedy wystarczy rozmowa, jakiś z pozoru nieważny gest, chęć zaprzyjaźnienia się, zrobienie zakupów, podzielenie się kawałkiem chleba.

Człowiek żyjący godnie kieruje się w życiu lojalnością i wiernością, zarówno wobec przyjaciół, jak i partnerów życiowych. Lansowany przez popkulturę model wyzwolonego człowieka zupełnie odbiega od tego, jak faktycznie powinna wyglądać właściwa postawa życiowa. Wierność i lojalność nie tylko chronią przed zranieniem drugą osobę, ale także nas samych czynią wspaniałymi ludźmi. 

Podobne wypracowania do Przepis na godne życie - Przedstaw i uzasadnij wybór wartości, jakie powinny się z nim wiązać