Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Mając życie do Ducha, do Ducha się też stosujmy” - List do Galatów - interpretacja

Słowa: „Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy” pochodzą z listu Świętego Pawła do Galatów. Broni on w nim swojej wiary, podkreślając wyższość praw boskich nad ziemskimi, ustanowionymi przez ludzi. Zapisane jest tam wiele ważnych zdań, które niosą ze sobą głęboką treść. 

Po pierwsze podkreślają one pochodzenie ludzkiego życia w najprostszym znaczeniu tego słowa, odnoszącym się do egzystencji tu na ziemi. Mówią one, że jest to  niezwykle cenny podarunek od Boga. Ludzie powinni zatem wyrażać wdzięczność, starać się czynić je jak najlepszym. Nie może on ani przez chwilę zapomnieć, jaki skarb posiada, nie może popaść w pychę, myśląc, że ziemska egzystencja jest jego zasługą.

Słowa te odnoszą się również do życia pojmowanego w innym aspekcie. Życie od Ducha oznacza także wszystkie przymioty, którymi człowiek zostaje obdarzony oraz łaski, których doznaje. Można tu wyszczególnić dary Ducha Świętego, które otrzymuje się wraz z sakramentem bierzmowania. Mądrość, odwaga i inne pozytywne cechy czynią ludzką egzystencję łatwiejszą i bardziej obfitą w duchowe doświadczenia. 

Życie otrzymane od ducha, może tez mieć głębsze znaczenie, odnoszące się do tego, co czeka człowieka po śmierci. Dzięki poświęceniu Jezusa Chrystusa, jego zbawczej męce i śmierci ludzkość ma możliwość osiągnięcia zbawienia. To życie jest najcenniejszym darem otrzymanym od Ducha oznaczającego tutaj jedną z osób Trójcy Świętej. 

Dalsza cześć wypowiedzi jest nakazem danym wszystkim ludziom, a także samemu autorowi. Nawołuje on do posłuszeństwa duchowi.

W praktyce oznacza to przede wszystkim wdzięczność wyrażaną w każdy możliwy sposób. Człowiek swą postawą powinien pokornie dziękować za ogromny dar życia.

Stosowanie się do woli ducha oznacza również poznanie wszystkich przykazań oraz nauk zawartych w Świętej Księdze. Ma to jednak nie być powierzchowny kontakt z nimi, ale przyswojenie ich, zapamiętanie i przede wszystkim zachowanie w sercu. 

Nie oznacza to tylko biernego posiadania wiedzy na ich temat, ale niesie ze sobą wprowadzenie ich w życie. Każdy dzień to okazja, aby tego dokonać. Warto zastosować się do słów świętego Pawła i właśnie w ten sposób wyrazić wdzięczność za otrzymany dar życia. 

Podobne wypracowania do „Mając życie do Ducha, do Ducha się też stosujmy” - List do Galatów - interpretacja