Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakony - Paulini - historia, charakterystyka, informacje. Paulini w Polsce

Zakon Paulinów to właściwie Zakon Braci Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, czyli Ordo Fratrum Sancti Pauli Primi Eremitae. Początki zgromadzenia związane są z postacią błogosławionego Euzebiusza, który żył w XIII wieku. Był kanonikiem katedralnym w węgierskiej miejscowości Ostrzyhom.

Zakon nawiązywał do życia świętego Pawła Pustelnika z Teb, żyjącego na przełomie IIII i IV wieku. Pierwsza taka wspólnota powstała w roku 1250. Głowa Kościoła zatwierdziła ją w roku 1308. W tym czasie została też paulinom nadana Reguła augustiańska. Ostatnimi zmianami w ustawach zakonnych mnichów były te z roku 1986.

W Polsce paulini znaleźli się za sprawą księcia opolskiego – Władysława, który sprowadził ich do Częstochowy w roku 1382. Książę ufundował braciom klasztor na Jasnej Górze. W wieku XIII do paulinów należało 25 klasztorów, z czego skasowane przez zaborców zostały aż 23. Zakon otrzymał w roku 1986 zatwierdzenie dla odnowionych Konstytucji zakonnych, które miały miejsce po II Soborze Watykańskim.

Na samym początku paulini byli zakonem kontemplacyjnym, który oddawał się pokucie i modlitwie. Wysoce cenili kontemplowanie Boga w samotności oraz w modlitwie podczas liturgii. Dziś paulini służą ludziom poprzez ofiarne sprawowanie sakramentów i głoszenie duchowości maryjnej. Do zadań braci należy podejmowanie działań duszpasterskich zgodnie z czasem i potrzebami.

Siedziba władz generalnych zgromadzenia, a także najbardziej znany zakon znajduje się na Jasnej Górze. Inne ośrodki paulinów w Polsce to krakowska Skałka – tam rozwinął się kult św. Stanisława – i Leśna Podlaska, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej. Paulini noszą biały habit przewiązany pasem z kapturem i szkaplerzem.

Do końca XX wieku Zakon obejmował około 405 paulinów we Włoszech, Polsce, na Węgrzech, w Niemczech oraz Jugosławii.

Podobne wypracowania do Zakony - Paulini - historia, charakterystyka, informacje. Paulini w Polsce