Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakony - Paulini - historia, charakterystyka, informacje. Paulini w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zakon Paulinów to właściwie Zakon Braci Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, czyli Ordo Fratrum Sancti Pauli Primi Eremitae. Początki zgromadzenia związane są z postacią błogosławionego Euzebiusza, który żył w XIII wieku. Był kanonikiem katedralnym w węgierskiej miejscowości Ostrzyhom.

Zakon nawiązywał do życia świętego Pawła Pustelnika z Teb, żyjącego na przełomie IIII i IV wieku. Pierwsza taka wspólnota powstała w roku 1250. Głowa Kościoła zatwierdziła ją w roku 1308. W tym czasie została też paulinom nadana Reguła augustiańska. Ostatnimi zmianami w ustawach zakonnych mnichów były te z roku 1986.

W Polsce paulini znaleźli się za sprawą księcia opolskiego – Władysława, który sprowadził ich do Częstochowy w roku 1382. Książę ufundował braciom klasztor na Jasnej Górze. W wieku XIII do paulinów należało 25 klasztorów, z czego skasowane przez zaborców zostały aż 23. Zakon otrzymał w roku 1986 zatwierdzenie dla odnowionych Konstytucji zakonnych, które miały miejsce po II Soborze Watykańskim.

Na samym początku paulini byli zakonem kontemplacyjnym, który oddawał się pokucie i modlitwie. Wysoce cenili kontemplowanie Boga w samotności oraz w modlitwie podczas liturgii. Dziś paulini służą...

Podobne wypracowania