Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakony - Pijarzy - historia, charakterystyka, informacje. Pijarzy w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zakon Pijarów, to inaczej Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych, czyli Ordo Clericorum Regularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum; Ordo Scholarum Piarum.

Zgromadzenie zostało założone w Rzymie w roku 1597 przez św. Józefa Kalasanty. Aprobata Stolicy Apostolskiej przyszła w roku 1617, natomiast zatwierdzenie Zakonu odbyło się cztery lata później.

W Polsce pijarzy znaleźli się po raz pierwszy w roku 1642. Sprowadził zakonników do Warszawy król Władysław IV. W Polsce do czasów rozbiorów działało 39 kolegiów pijarskich, z czego większość poddano kasacie w wieku XIX.

Główny cel Zakonu Kleryków Regularnych to praca polegająca na wychowywaniu młodzieży i dzieci, zwłaszcza tych z ubogich i patologicznych rodzin. Wychowanie to odbywa się w duchu kultury i wiary katolickiej. Jest to wypełnianie woli założyciela, który za najważniejsze uznawał pobożność i naukę („pietas et litterae”).

Patronką pijarów jest Matka i Wychowawczyni – Maryja, którą cechowała miłość, ofiarność i cierpliwość. U swych podopiecznych mnisi mają zaszczepiać te maryjne cnoty, a dodatkowo – pobożność. To właśnie pijarzy przez wieki na terenie...

Podobne wypracowania