Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakony - Benedyktyni - historia, charakterystyka, informacje. Benedyktyni w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zakon Benedyktynów to inaczej Zakon Świętego Benedykta, czyli Ordo Sancti Benedicti. Został założony przez żyjącego na przełomie V i VI wieku Benedykta z Nursji. Miało to miejsce około roku 529. Benedykt był twórcą reguły monastycznej.

Pierwsze opactwo benedyktyńskie stworzono na Monte Cassino, w Polsce zaś klasztory Zakonu powstawały od XI wieku i były to fundacje w miejscowościach Mogilno, Łysa Góra, Tyniec. Z biegiem lat powołano do istnienia inne opactwa. Pod koniec XIV wieku, około 1390 roku, wzniesiono klasztor w Krakowie. Językiem liturgii uczyniono w nim cerkiewno-słowiański.

Wieki XVIII i XIX przyniosły kasację wszystkich ośrodków benedyktyńskich w Polsce. Nowe powstały później w Tyńcu i Lubiniu w dwudziestoleciu międzywojennym. Mnisi polscy należący do Zakonu Benedyktynów byli duszpasterzami i misjonarzami. Krzewili szkolnictwo, kulturę, propagowali rozwój rolnictwa.

Każde z opactw benedyktyńskich jest jednostką samodzielną. Z tego powodu, dla ułatwienia wzajemnych relacji, wszystkie klasztory zorganizowały się w kongregacje, których powstało 21. Miało to miejsce pod koniec XIX wieku.

Mnisi benedyktyńscy składają cztery śluby zakonne – posłuszeństwa, czystości, ubóstwa...

Podobne wypracowania