Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakony - Bernardyni - historia, charakterystyka, informacje. Bernardyni w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bernardyni to potoczna nazwa zakonników w Polsce, którzy należą do Zakonu Braci Mniejszych, czyli Ordo Fratrum Minirum. Wchodzą oni w skład rodziny franciszkańskiej, którą stworzył św. Franciszek Bernardone. Po śmierci Franciszka nastąpił podział franciszkanów na konwentualnych i obserwantów. Obserwanci zaś ostatecznie odłączyli się jako zwolennicy surowej interpretacji Reguły w roku 1517 i stworzyli samodzielny Zakon.

Pierwszym klasztorem obserwantów był w Polsce ten założony w roku 1453 w Krakowie przy kościele św. Bernardyna Albizzeschi ze Sieny. Działo się to w czasie pobytu w Krakowie św. Jana Kapistrana. Fundatorem klasztoru był kardynał Zbigniew Oleśnicki. Nazwa „bernardyni” wzięła się od imienia twórcy reformy, którą zaczęto stosować na określenie obserwantów polskich.

Do połowy XVIII wieku na terenie naszego kraju powstało 120 klasztorów bernardynów, gdzie mieszkało 2000 mnichów. Pod wpływem Gabriela z Gródka w latach 1598-1605 wyodrębniła z Zakonu Bernardynów gałąź nazwana reformatami. Pierwszym klasztorem reformatów był ten w Pińczowie, założony w 1606 roku. Ufundował go marszałek koronny Zygmunt Myszkowski. Papież Leon XIII nakazał stosowanie...

Podobne wypracowania