Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawda i kłamstwo - Dlaczego i czy warto mówić prawdę? Wypracowanie

Jedną z zasad, które każdy człowiek powinien przestrzegać, jest mówienie prawdy. Ludzie bardzo często mijają się z prawdą, ponieważ z różnych powodów nie chcą, by wyszła ona na jaw.

Prawda jest tym, na czym powinny opierać się wszystkie racje międzyludzkie, zarówno te z najbliższymi ludźmi, jak i te formalne. Bardzo często jednak prawda okazuje się czymś, co chce się ukryć, zatuszować, przemilczeć, aby inni ludzi nie poznali stanu faktycznego.

Prawdę przede wszystkim powinni mówić sobie bliscy ludzie. Jest ona bowiem fundamentem właściwych relacji rodzinnych. Jeśli postępowanie człowieka, jego zachowanie jest zupełnie inne od tego, jak przedstawia je członkom rodziny, taka jednostka społeczna staje się kaleka. Nie ma bliskości bez prawdy, ona jest podwaliną wszystkich prawdziwych związków międzyludzkich.

Prawda bardzo często może być czymś wstydliwym i niewygodnym. Zdarza się, że głównie przed znajomymi lub opinią społeczną ciężko jest przyznać się do pewnych rzeczy. Dlatego zmieniamy prawdę w wygodniejsze kłamstwo, bo jest to forma obrony naszego ego przed zranieniem.

Niemówienie prawdy może być również związane z chęcią osiągnięcia jakichś korzyści, najczęściej materialnych, ale nie tylko. Nastawieni na zysk i komfort życia – mijamy się z prawdą, pozwalamy, by kłamstwo stało się przepustką do lepszej egzystencji.

Te wszystkie powody oraz wiele innych pobudek nie usprawiedliwiają kłamstwa i mijania się z prawdą. Prawda powinna być naczelną zasadą życia w społeczeństwie i czymś, czego przestrzega się za wszelką cenę. Ósme przykazanie mówi „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”, czyli nie kłam, a więc kieruj się w życiu zasadą prawdy.

Prawda jest szczególnym wyzwaniem dla człowieka, ponieważ wymaga wiele samodyscypliny i czystości serca. Postępowanie zgodne z nią nie jest łatwe, często wiąże się z przykrymi dla człowieka konsekwencjami. Ale właśnie dlatego powoduje, że człowiek staje się lepszy i bardziej wartościowy. Jeśli wiemy, że jesteśmy podatni na kłamstwo, podstępujmy tak, aby prawdy o nas nie trzeba było ukrywać.

Podobne wypracowania do Prawda i kłamstwo - Dlaczego i czy warto mówić prawdę? Wypracowanie