Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sobór trydencki - postanowienia i reformy. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sobór Trydencki odbywał się w latach 1545-1563. Był to wielki sobór reformatorski. Sejm w Norymberdze wypowiedział się za soborem, który byłby wolny, powszechny i chrześcijański. Postulowano o sobór bez obecności papieża oraz jego przedstawicieli, a za to zwołany przez cesarza, z możliwością uczestnictwa osób świeckich, które mogłyby podejmować decyzje. Autorytetem na soborze miałoby być jedynie Pismo Święte.

Na Soborze Trydenckim głosowano osobiście, a prawo głosu należało tylko do biskupów, generałów zakonnych i przedstawicieli monastycznych kongregacji. Był on soborem powszechnym i ekumenicznym. Karol V sprzeciwił się soborowi jedynie niemieckiemu, podpowiedział papieżowi Klemensowi VII, by zwołać sobór powszechny w Trydencie. W pierwszej fazie obrad, kiedy papieżem był jeszcze Paweł III, uczestniczyło jedynie 58 osób.

Sobór uchwalił wówczas, że zasada moralna oraz prawda o zbawieniu znajdują się w Księgach Świętych i niepisanej tradycji, którą zostawili apostołowie. Ustalił kanon Pism oraz uznał Wulgatę za tekst autentyczny dla nauczania. Uchwalił dekret o grzechu pierworodnym i usprawiedliwieniu. Legaci przenieśli sobór do Bolonii w 1547 roku, gdzie ustalono, że dopuszcza...

Podobne wypracowania