Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Chrystus - tak, Kościół - nie” - ustosunkuj się do tej idei. Czy możliwe byłoby poznanie Chrystusa bez udziału Kościoła?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Idea „Chrystus – tak, Kościół – nie” nigdy nie mogłaby mieć racji bytu. Kościół na ziemi, czyli zgromadzenie wszystkich wiernych jest namiastką Królestwa Bożego, które zostało zebrane przez Chrystusa jako posłańca w wypełnianiu Bożego zamysłu.

Kościół i Chrystus to jedność, dlatego że to właśnie Syn Boży zapoczątkował podczas swego życia i nauczania życie Kościoła na szerszą skalę. Pierwszą wspólnotą, którą można być nazwać zalążkiem Kościoła był lud Boży, wybrany przez samego Stwórcę. Aby idea Boża mogła się rozrastać, zesłał On Jezusa, aby stał się przewodnikiem pierwszej większej zbiorowości kościelnej.

Chrystus wybrał najpierw Apostołów i wiernych, którzy słuchali Jego słów o zbliżającym się Królestwie obiecanym w Starym Testamencie i którzy byli świadkami największego dzieła Bożego – śmierci i zmartwychwstania. Te wydarzenia przypieczętowały udział Wspólnoty w dziele Bożym, czyli darze zbawienia. Jezus wybrał też na swego ziemskiego następcę Piotra i nakazał opiekę nad wszystkimi wiernymi oraz głoszenie Ewangelii na świecie.

W ten sposób Kościół otrzymał hierarchię, którą kontynuuje przez wieki. Na...

Podobne wypracowania