Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jaka jest rola i główne zadania papieża w Kościele? Opracowanie

Jezus Chrystus zapoczątkował strukturę Kościoła w ten sposób, że zebrał dwunastu Apostołów w stała grupę, a na ich czele ustanowiony został jeden – Piotr. W ten sposób z woli Boga Piotr i reszta Apostołów to jedno Kolegium Apostolskie. Na tej samej zasadzie zależności pozostają ich następcy, czyli papież, Biskup Rzymu, oraz biskupi.

To właśnie Szymon Apostoł dostąpił łaski i otrzymując klucze do Królestwa niebieskiego, stał się Opoką, Skałą, czyli Piotrem. Jemu Jezus zostawił zadanie stania na czele całego stada Bożego, Bożych dzieci. Obdarowany możliwością związywania i rozwiązywania, nie był w tym odosobniony, ponieważ Apostołowie jako z nim związani również posiadali ten dar. Pasterska działalność Głowy Kościoła i Apostołów to podwalina Wspólnoty kościelnej. Takie właśnie zadanie jest kontynuowane przez papieża i biskupów dziś.

Każdy kolejny papież Kościoła to następca Piotra, biskup rzymski, a także urzeczywistnienie i trwałość jedności wszystkich biskupów oraz zgromadzenia wiernych. Papież piastuje niezwykle ważny urząd, ponieważ zastępuje Chrystusa jako pasterza wiernych. Posiada więc władzę najwyższą, pełną oraz powszechną nad Wspólnotą, którą może wykonywać według własnej woli.

Dopiero po uwzględnień zdania Głowy Kościoła biskupi mogą sprawować swoją władzę. Są oni „podmiotem najwyższej i pełnej władzy nad całym Kościołem, chociaż nie może wypełniać tej władzy inaczej, jak tylko za zgodą Biskupa Rzymu”.

Każdy z soborów powszechnych musi być przynajmniej zatwierdzony lub uznany przez papieża. Bez tego żaden sobór uniwersalny odbyć się nie może. Papież jest też spoiwem, które wyraża jedność ludu Bożego, ponieważ łączy wszystkich biskupów, którzy są z kolei zgromadzeniami wielu jednostek z powszechności kościelnej.

Podobne wypracowania do Jaka jest rola i główne zadania papieża w Kościele? Opracowanie