Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ekskomunika - definicja, historia, opis. Opracowanie

Ekskomunika nakładana jest wówczas, gdy został popełniony grzech o szczególnym ciężarze. Jest to najsurowsza kara, jaką nałożyć może Kościół na wiernego. Ekskomunika jest zakazem przyjmowania sakramentów świętych, a także wykonywanie niektórych aktów kościelnych. Może być ona nałożona przez duchownego albo dzieje się to samoistnie – gdy wierzący świadomie występuje przeciw prawu kościelnemu. 

Zdjęcie ekskomuniki może nastąpić tylko dzięki osobie papieża, biskupa miejscowego oraz uprawnionego do tego prezbitera. Kiedy wierny, na którego nałożona została kara ekskomuniki zagrożony jest śmiercią, wtedy rozgrzeszenie z niej może być udzielone przez każdego duszpasterza. Taka sytuacja ma miejsce nawet wówczas, gdy ukarany człowiek pozbawiony jest prawa do spowiedzi.

Ekskomunika nałożona może zostać jako kara za pomoc w przerywaniu ciąży. Jest to według Kościoła bardzo poważny grzech i przestępstwo popełnione na życiu. W taki sposób Kościół chce pokazywać, jak wielkim złem  jest takie działanie, ponieważ jest ono nieodwracalne, a dokonane na niewinnej istocie. 

Innymi grzechami, które są karane poprzez wykluczenie ze Wspólnoty kościelnej są bezczeszczenie...

Podobne wypracowania