Zakony - Franciszkanie - historia, charakterystyka, informacje
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Wszystkie gałęzie franciszkańskie swoje źródło mają w św. Franciszku z Asyżu, czyli Franciszku Bernardone. Zbiór przepisów normujących codzienne życie zakonne, czyli Reguła, w przypadku założyciela Franciszkanów, czyli Reguła św. Franciszka, obejmuje zarówno właściwy Zakon Franciszkanów, jak i jego gałęzie, czyli obserwantów oraz konwentualnych.
Inną nazwą reguły św. Franciszka jest określenie „zatwierdzona”. Została ona ukonstytuowana w roku 1223 i złożona jest z dwunastu rozdziałów. Autor za cel życiowy uważa postępowanie według Ewangelii oraz przestrzeganie praw Bożych z miłością i wzorowaniem się na Jezusie w jego ubóstwie, cierpieniu i modlitwie. Ważne jest zarówno ubóstwo jednostkowe, jak i zgromadzeniowe. Bracia powinni utrzymywać się z własnej pracy, ale mogą też, gdy zajdzie potrzeba korzystać z jałmużny. Franciszek uznaje misyjną działalność mnichów w głoszeniu słowa Bożego. Bardzo ważną częścią reguły jest jednoczenie się z całym stworzeniem ziemskim. Franciszkanin musi też być uniżony wobec innych oraz ufać ludziom.
Zakon Franciszkanów formował się bardzo długo. Gdy św. Franciszek zmarł, nastąpiło rozdwojenie zgromadzenia na odłamy obserwantów, w roku 1517, i franciszkanów konwentualnych. W późniejszym okresie wyłoniła się również trzecia gałąź franciszkanów – Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.
Wszystkie trzy odłamy oparte są na Regule św. Franciszka, jednak każdy z nich zwraca większą uwagę na inne jej punkty. Na przykład obserwanci to zwolennicy surowszej wersji Reguły.
Pierwszy klasztor obserwantów w Polce powstał w roku 1453 w Krakowie. Z Zakonu Bernardynów wyłoniła się również w Polsce grupa zakonna o nazwie „reformaci”, która swój klasztor wniosła w Pińczowie w roku 1606. Najbardziej znanym zakonem franciszkańskim w Polsce jest Niepokalanów, który założony został przez św. Maksymiliana Marię Kolbe. Władze generalne Zakonu znajdują się w Rzymie.
Strój zakonny franciszkanów konwentualnych to czarny habit przepasany sznurem z trzema węzłami oraz oddzielny kaptur. Bracia mniejsi zaś noszą brązowy habit z białym sznurem oraz oddzielnie długi kaptur. Kapucyni natomiast przywdziewają brązowy lub kasztanowy habit z długim kapturem, przepasany sznurem.
Podobne wypracowania do Zakony - Franciszkanie - historia, charakterystyka, informacje
- Prawda i kłamstwo - Dlaczego i czy warto mówić prawdę? Wypracowanie
- Kościół - Co znaczy, że Kościół jest „święty, powszechny i apostolski”?
- Sobór trydencki - postanowienia i reformy. Opracowanie
- Sobór nicejski I - postanowienia, znaczenie. Opracowanie
- Sobór - co to jest sobór? Definicja, opis, przykłady soborów
- Po co istnieje Kościół? Wypracowanie - odwołaj się do Pisma Św. i Katechizmu, a także do własnych przemyśleń odpowiadając na to pytanie
- „Chrystus - tak, Kościół - nie” - ustosunkuj się do tej idei. Czy możliwe byłoby poznanie Chrystusa bez udziału Kościoła?
- Jaka jest rola i główne zadania papieża w Kościele? Opracowanie
- Ekskomunika - definicja, historia, opis. Opracowanie
- Dlaczego, Twoim zdaniem, żaden grzech nie jest wyłącznie Twoją prywatną sprawą?
- Czym jest dla Ciebie msza święta? Wypracowanie
- Uzasadnij, dlaczego częste przyjmowanie komunii św. jest tak ważne dla uczniów Jezusa
- Dowody na istnienie Boga wg św. Tomasza z Akwinu. Opis i opracowanie
- Co to znaczy, że Jezus jest prawdą? Wypracowanie
- Do czego prowadzi wolność bez prawdy? Jak wyglądałaby prawda bez wolności? Wypracowanie
- Jak wyglądałby świat bez kłamstwa? Wypracowanie
- Co znaczy być chrześcijaninem dzisiaj? Wypracowanie
- Dojrzałość - Co to znaczy być dojrzałym chrześcijaninem? Wypracowanie
- Ewangelia - Jak możesz przyczynić się do rozprzestrzeniania Ewangelii? Wypracowanie
- Dlaczego Bóg powołał nas do życia i zbawienia we wspólnocie? Wypracowanie