Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakony - Franciszkanie - historia, charakterystyka, informacje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wszystkie gałęzie franciszkańskie swoje źródło mają w św. Franciszku z Asyżu, czyli Franciszku Bernardone. Zbiór przepisów normujących codzienne życie zakonne, czyli Reguła, w przypadku założyciela Franciszkanów, czyli Reguła św. Franciszka, obejmuje zarówno właściwy Zakon Franciszkanów, jak i jego gałęzie, czyli obserwantów oraz konwentualnych.

Inną nazwą reguły św. Franciszka jest określenie „zatwierdzona”. Została ona ukonstytuowana w roku 1223 i złożona jest z dwunastu rozdziałów. Autor za cel życiowy uważa postępowanie według Ewangelii oraz przestrzeganie praw Bożych z miłością i wzorowaniem się na Jezusie w jego ubóstwie, cierpieniu i modlitwie. Ważne jest zarówno ubóstwo jednostkowe, jak i zgromadzeniowe. Bracia powinni utrzymywać się z własnej pracy, ale mogą też, gdy zajdzie potrzeba korzystać z jałmużny. Franciszek uznaje misyjną działalność mnichów w głoszeniu słowa Bożego. Bardzo ważną częścią reguły jest jednoczenie się z całym stworzeniem ziemskim. Franciszkanin musi też być uniżony wobec innych oraz ufać ludziom.

Zakon Franciszkanów formował się bardzo długo. Gdy św. Franciszek zmarł, nastąpiło rozdwojenie zgromadzenia na odłamy obserwantów,...

Podobne wypracowania