Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

UE - Historia Unii Europejskiej - powstanie Unii Europejskiej

Idee zjednoczenia Europy były znane i propagowane już w starożytności. Gorącym jej zwolennikiem był Kościół katolicki, który uważał, że wszyscy chrześcijanie powinni zjednoczyć się w celu walki z niewiernymi.

Imperium stworzone przez Karola Wielkiego było jednym z zaczątków tworzenia wspólnej Europy. Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego było krokiem w stronę zjednoczenia państw europejskich. Była też idea Wiktora Hugo o utworzeniu Stanów Zjednoczonych Europy.

Czasy I i II wojny światowej nie były najlepsze do szerzenia ideałów wspólnotowych (nie licząc faktu, że Adolf Hitler chciał podporządkować swojej idei kolejne ziemie, podobnie zresztą jak Józef Stalin). Jednak już w 1945 roku przyszedł czas na pierwsze działania zmierzające ku zjednoczeniu. Ludzie zmęczeni czasem wojny chcieli doświadczyć poczucia bezpieczeństwa i upatrywali go w stabilności i równowadze, jaką mogłaby przynieść unia państw Europy oparta na zasadach jedności i wzajemnego poparcia.

Inicjatywa powstania Unii Europejskiej zapoczątkowana została przez organizację o nazwie Europejska Wspólnota Węgla i Stali powołaną 18 kwietnia 1951 roku przez sześć krajów: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, RFN i Włochy.

Powstała ona głównie po to, by uniknąć wojny gospodarczej poprzez utworzenie wspólnej produkcji węgla i stali. Kolejną organizacją, na której oparła się UE jest Europejska Wspólnota Energii Atomowej powstała w 1958 roku. Ważną organizacją była również Europejska Wspólnota Gospodarcza. Stworzona została przez te same państwa, które sygnowały traktat  EWWiS. Ze wspomnianych trzech organizacji postała w 1965 roku Komisja Wspólnot Europejskich.

Jako ojców-założycieli Unii Europejskiej wymienia się osiem wybitnych postaci. Są to: Winston Churchill, Alcide de Gasperi, Altiero Spinelli, Paul-Henri Spaak, Jean Monet, Robert Schuman, Konrad Adenauer oraz Walter Hallstein.

W 1992 roku Wspólnota Europejska zmieniła nazwę na Unia Europejska. Unia Europejska liczy obecnie (2011 r.) 27 państw członkowskich i wciąż planowane są nowe rozszerzenia. Polska znalazła się w jej strukturach w 2004 roku, wraz z dziewięcioma innymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

Podobne wypracowania do UE - Historia Unii Europejskiej - powstanie Unii Europejskiej