Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

UE - Historia Unii Europejskiej - powstanie Unii Europejskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Idee zjednoczenia Europy były znane i propagowane już w starożytności. Gorącym jej zwolennikiem był Kościół katolicki, który uważał, że wszyscy chrześcijanie powinni zjednoczyć się w celu walki z niewiernymi.

Imperium stworzone przez Karola Wielkiego było jednym z zaczątków tworzenia wspólnej Europy. Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego było krokiem w stronę zjednoczenia państw europejskich. Była też idea Wiktora Hugo o utworzeniu Stanów Zjednoczonych Europy.

Czasy I i II wojny światowej nie były najlepsze do szerzenia ideałów wspólnotowych (nie licząc faktu, że Adolf Hitler chciał podporządkować swojej idei kolejne ziemie, podobnie zresztą jak Józef Stalin). Jednak już w 1945 roku przyszedł czas na pierwsze działania zmierzające ku zjednoczeniu. Ludzie zmęczeni czasem wojny chcieli doświadczyć poczucia bezpieczeństwa i upatrywali go w stabilności i równowadze, jaką mogłaby przynieść unia państw Europy oparta na zasadach jedności i wzajemnego poparcia.

Inicjatywa powstania Unii Europejskiej zapoczątkowana została przez organizację o nazwie Europejska Wspólnota Węgla i Stali powołaną 18 kwietnia 1951 roku przez sześć krajów: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, RFN i Włochy.

Powstała...

Podobne wypracowania