Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt w Irlandii Północnej - przebieg. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt północnoirlandzki rozpoczyna się pod koniec lat 60-tych XX wieku i trwa aż do 1998 r. 

Wszystko zaczęło się od utworzenia Północnoirlandzkiego Stowarzyszenia Praw Obywatelskich tzw. CRA w 1966 r. CRA miało za zadanie nagłośnienie sytuacji Irlandii Północnej za pomocą demonstracji, manifestacji i ulicznych wieców. Sytuacja była napięta i dramatyczna. Rozpoczęły się masowe demonstracje i rozruchy uliczne. Konflikt był podsycany przez zwolenników prezbiteriańskiego pastora Paisleya. Rozpoczęły się zacięte walki pomiędzy katolikami i zwolennikami pastora. Policja przestała sobie radzić z problemem, a starcia, do jakich dochodziło między protestantami a katolikami, były coraz bardziej krwawe. Sytuacja spowodowała zainteresowanie Wielkiej Brytanii. Nie było więc innej możliwości jak wprowadzić wojska brytyjskie do Irlandii Północnej. 

Wojsko brytyjskie z początku przyjęte zostało przychylnie przez katolików, z czasem jednak zaczęto się obawiać Anglii. W tym momencie na scenę wkroczyła IRA – Irlandzka Armia Republikańska, która rozpoczęła obronę katolików przez protestantami, policją i armią brytyjską. Rozpoczął się terror na masową skalę. IRA doskonale odnalazła się...

Podobne wypracowania