Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt w Irlandii - porozumienie wielkopiątkowe - postanowienia, znaczenie

Porozumienie w Wielki Piątek oficjalnie zakończyło konflikt w Irlandii. Porozumienie zawarto 10 kwietnia 1998 r. udział w nim wzięły rządy Republiki Irlandii i Wielkiej Brytanii oraz główne partie Irlandii Północnej. Podpisany dokument liczył 65 stron, a twórcami tegoż porozumienia byli John Hume i David Trimble. Obaj działacze otrzymali pokojową Nagrodę Nobla w 1998 r. 

Do głównych postanowień porozumienia wielkopiątkowego zaliczyć można:

- Irlandia Północna nadal pozostała częścią Wielkiej Brytanii, 

- wszystkie organizacje polityczne prowadzą działalność pokojową i współpracują ze sobą na zasadach fair-play;

- utworzono nowe ciała administracyjne w Irlandii Północnej takie jak Zgromadzenie Irlandii Północnej, powołano rząd z ministrami – głosy liczone metodą d’Hondta. 

- Powołano Forum Obywatelskie, Rade Ministerialną Północ-Południe oraz Radę Brytyjsko- Irlandzką. 

- rozbrojenie organizacji paramilitarnych w strefie konfliktowej.

- Przeprowadzono referendum, które przesłano do każdego obywatela w Irlandii Północnej. Zostało ono przyjęte przez 71% w Irlandii PN i 94% w Republice Irlandii. 

Mimo iż porozumienie w Wielki Piątek rozwiązało najważniejsze kwestie problematyczne, to jednak nadal pozostaje nierozwiązany spór i w dalszym ciągu występują antagonizmy pomiędzy dwiema społecznościami. Porozumienie dało jednak szansę na powolne, stopniowe wyciszenie konfliktu. 

Znaczeniem porozumienia wielkopiątkowego jest ogromny krok do przodu w celu rozwiązania konfliktu, który powstawał na przełomie stuleci. 

Podobne wypracowania do Konflikt w Irlandii - porozumienie wielkopiątkowe - postanowienia, znaczenie