Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus - życiorys, patronat, zasługi

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus nazywała się Maria Franciszka Teresa Martin. Przyszła na świat w normandzkiej miejscowości Alençon w roku 1873. Była dziewiątym dzieckiem Ludwika i Zofii Martinów. 

W wieku 4 lat straciła matkę. Jej wychowanie rodzinne przebiegało w duchu chrześcijaństwa, następnie zaś w internacie sióstr benedyktynek znajdującym się w Lisieux. Gdy Teresa miała lat 15 wstąpiła do klasztoru karmelitanek, co stało się dzięki osobistej dyspensie papieża Leona XIII.

W zakonie tym przybrała imię Teresy od Dzieciątka Jezus. Podczas swego życia zakonnego dała się poznać jako niezwykle dojrzała duchowo. Jej postępowanie odznaczało się dbałością o jak najlepsze wykonywanie wszystkich obowiązków, nawet tych najdrobniejszych. To swoje dążenie do doskonałości nazwała „małą drogą dziecięctwa Bożego”.

W 1890 roku Święta Teresa złożyła śluby zakonne, a w roku 1893 została mistrzynią nowicjuszek. Ponieważ dostrzegała, że miłość Boga jest czymś zaniedbanym przez ludzi, postanowiła oddać się Panu jako ofiara dla zbawienia świata. Przeżycia i cierpienia jakich doznała w związku z tym, uwieczniła w „Dziejach duszy”. 

Teresa od Dzieciątka odeszła do Boga 30 września 1897 roku, miała wtedy zaledwie 24 lata. Chorowała na gruźlicę. Przed śmiercią powiedziała, że pragnie, będąc w niebie, czynić dobro na ziemi oraz zesłać po swym zgonie deszcz róż. Beatyfikacji świętej dokonał papież Pius XI, a miało to miejsce w roku 1923. Dwa lata później Pius kanonizował Teresę. 

Dniem Świętej w kalendarzu liturgicznym jest 1 października. Święta Teresa od Dzieciątka Jezus to patronka zakonów Teresek, karmelitanek, terezjanek oraz misjonarzy, misji katolickich, Francji i archidiecezji łódzkiej.     

W ikonografii ukazywana jest na podstawie autentycznych fotografii, a atrybuty Teresy to księga, pęk róż, pióro pisarskie oraz Dzieciątko Jezus.

Podobne wypracowania do Św. Teresa od Dzieciątka Jezus - życiorys, patronat, zasługi