Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt na Cyprze - przyczyny, skutki

Cypr jest wyspą leżącą we wschodniej części Morza Śródziemnego. Ludność Cypru jest zróżnicowana pomiędzy Turków i Greków. Cypr od dłuższego czasu starał się o wolność i niezależność, więc dopiero w 1960 r. został oficjalnie uznany przez ONZ za suwerenną republikę. Niestety sytuacja wewnątrz wyspy zaowocowała konfliktem spowodowanym tym, że część turecka nie zgadzała się na włączenie Cypru do Grecji, wybuchły zamieszki spowodowane niezadowoleniem. 

Do konfliktu włączyła się Turcja, która chciała wesprzeć swoich rodaków. Doszło do wybuchu wojny domowej między Grekami a Turkami. Przyczyny były złożone, podobnie jak w przypadku innych konfliktów, tak i tutaj znów zaważyły waśnie na tle narodowościowym. Turcy, mimo iż stanowili tylko 1/5 ludności całego Cypru, nie zgadzali się na tak daleko idącą ingerencję Grecji w sprawy Cypru. Konflikt cypryjski spowodował, że do całego problemu zaangażowała się Organizacja Narodów Zjednoczonych. 

Ostatecznie skutkiem konfliktu cypryjskiego jest podział Cypru na dwie części – południową i północną. Podział Cypru rozwiązał problem militarny i do dziś jest na wyspie spokojnie ani też nie ma żadnych działań militarnych z żadnej ze stron. 

Część grecka cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Mimo iż nikt nie uznał samozwańczego podziału Cypru ani też nikt nie uznał utworzenia przez Turków tzw. Republiki Tureckiej Cypru Południowego, to jednak konflikt wygasł po takim przebiegu całej sprawy. 

Oficjalnie nikt już nie rości sobie żadnych pretensji do spraw Cypru i póki co nie widać żadnych negatywnych skutków takiego podziału. Skutkiem konfliktu cypryjskiego jest więc podział całej wyspy na dwie części, a tym samym uspokojenie nastrojów obu stron zaangażowanych w walkę o swoje racje. Grecka część wyspy wykazuje dzisiaj zdecydowanie bardziej otwartą chęć współpracy ze światem zachodnim aniżeli turecka strona konfliktu. 

Podobne wypracowania do Konflikt na Cyprze - przyczyny, skutki