Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt na Cyprze - przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cypr jest wyspą leżącą we wschodniej części Morza Śródziemnego. Ludność Cypru jest zróżnicowana pomiędzy Turków i Greków. Cypr od dłuższego czasu starał się o wolność i niezależność, więc dopiero w 1960 r. został oficjalnie uznany przez ONZ za suwerenną republikę. Niestety sytuacja wewnątrz wyspy zaowocowała konfliktem spowodowanym tym, że część turecka nie zgadzała się na włączenie Cypru do Grecji, wybuchły zamieszki spowodowane niezadowoleniem. 

Do konfliktu włączyła się Turcja, która chciała wesprzeć swoich rodaków. Doszło do wybuchu wojny domowej między Grekami a Turkami. Przyczyny były złożone, podobnie jak w przypadku innych konfliktów, tak i tutaj znów zaważyły waśnie na tle narodowościowym. Turcy, mimo iż stanowili tylko 1/5 ludności całego Cypru, nie zgadzali się na tak daleko idącą ingerencję Grecji w sprawy Cypru. Konflikt cypryjski spowodował, że do całego problemu zaangażowała się Organizacja Narodów Zjednoczonych. 

Ostatecznie skutkiem konfliktu cypryjskiego jest podział Cypru na dwie części – południową i północną. Podział Cypru rozwiązał problem militarny i do dziś jest na wyspie spokojnie ani też nie ma żadnych działań militarnych z żadnej ze stron. 

Część...

Podobne wypracowania