Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt na Cyprze - przebieg. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt na Cyprze został spowodowany podziałem całej wyspy na dwie strefy zamieszkiwane przez Greków i przez Turków. Ludność grecka stanowiła ok. 78% ludności całej wyspy, natomiast strona turecka tylko 18%. Cypr w 1878 r. był częścią imperium tureckiego, po czym przeszedł w ręce brytyjskie, a w 1925 r. otrzymał charakter kolonii. 

W tym czasie rosły antagonizmy pomiędzy społecznościami, które zamieszkują całą wyspę. W 1974 r. doszło do zamachu stanu, który został przeprowadzony przez Greków przez tzw. EOKA. To z kolei wywołało zbrojną interwencję Turcji, która zmuszona została bronić interesów swoich rodaków na wyspie. Turcja stanęła w obronie mniejszości tureckiej na Cyprze. 

Wojska tureckie wtargnęły na wyspę i ogłosiły utworzenie w 1983 r. Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Mimo ostrego sprzeciwu władz ONZ, Turcja nie ugięła się, ONZ zażądał od Turcji wycofania swoich wojsk z terenu wyspy. Państwo ogłoszone przez Turków nie zyskało aprobaty na świecie i zostało uznane jedynie przez Turcję. ONZ proponował rozwiązanie konfliktu poprzez wspólne debaty i negocjacje, niestety nie przyniosły one żadnych rezultatów. Na arenie międzynarodowej uznaje się jedynie grecką...

Podobne wypracowania