Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

My favourite day - Mój ulubiony dzień

There are seven days in a week. And they would all be the same if it wasn't for Saturday. Yes, this is my favourite day of the week. You may wonder why that is so. I'll be more than happy to explain.

First of all, that little lazybones hidden deep within me say that on Saturday there is no school. This way I don’t have to get up early in the morning, which is a bonus too as I love to sleep. I don’t have to focus on difficult mathematical formulas and pretend I understand the topic. Also I don’t have to wonder what the author could have been thinking about when he was writing that particular poem. Furthermore, I can go shopping instead of going to school. Being a girl I love shopping. Or if the weather is fine, I can go outside and ride a bike or roller-skate with my friends. What is more my mum always cooks something really delicious for dinner on Saturday. Lastly, Saturday is a day for partying! I get dressed nicely, take my friends with me and go to a club. There we dance all night long. We meet new people and have lots of fun.

All in all, as I've already said above, my favourite day of the week is Saturday. I have presented numerous arguments for it and I'm sure they convince every teenage girl to think my way.

Tłumaczenie

Tydzień ma siedem dni. I każdy z nich byłby taki sam, gdyby nie sobota. Tak, to ona jest moim ulubionym dniem tygodnia. Możecie się zastanawiać dlaczego. Będę więcej niż szczęśliwa, mogąc to wytłumaczyć.

Po pierwsze, ten mały leń schowany głęboko we mnie mówi, że w Sobotę nie ma szkoły. W ten sposób nie muszę wstawać wcześnie rano, co jest też bonusem, bo uwielbiam spać. Nie muszę się skupiać na różnych matematycznych wzorach i udawać, że rozumiem temat. Dodatkowo nie muszę się zastanawiać, co autor miał na myśli pisząc konkretny wiersz. Co więcej, mogę iść na zakupy zamiast do szkoły. Jako dziewczyna uwielbiam zakupy. Albo, jeśli pogoda dopisuje, mogę wyjść na dwór i pojeździć na rowerze albo na rolkach z przyjaciółmi. Ponadto moja mama zawsze gotuje coś pysznego na obiad w sobotę. Na koniec, sobota to dzień imprezowania! Ubieram się ładnie, zabieram przyjaciół i idziemy do klubu. Tam tańczymy całą noc. Poznajemy nowych ludzi i świetnie się bawimy.

Podsumowując, tak jak już wspomniałam powyżej, moim ulubionym dniem tygodnia jest sobota. Przedstawiłam liczne argumenty za i jestem pewna, że przekonają każdą nastolatkę do mojego sposobu myślenia.

Podobne wypracowania do My favourite day - Mój ulubiony dzień