Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

A formal letter to a school arranging a course in English - List do szkoły organizującej kurs języka angielskiego (list formalny)

school, formal letter, letter

Dear Sir/Madam,

I am writing to you in order to obtain explanation of my doubts about applying for the summer course in English in Plymouth your school is offering.

First of all, I would like to state that I am 19 years old and I come from Poland. I have been learning English for 9 years now and have passed the First Certificate in English examination with the grade A. Therefore, I would like to inquire what variety of levels is available to choose from. Secondly, I would appreciate giving me information on the actual detailed price of the course. Also, the exact date of the beginning and the end of the course is a subject of my interest. I would like to know how many people are there in one group during the course as well. Additionally, I would be pleased if you could give me a phone number to contact you if I had more questions.

Thanking in advance for your assistance, I look forward to a response at your earliest convenience.

Yours faithfully,

XYZ

Tłumaczenie

Szanowni Państwo,

piszę do Państwa, aby rozwiać moje wątpliwości dotyczące aplikowania na letni kurs języka angielskiego w Plymouth, który oferuje Państwa szkoła.

Po pierwsze, chciałabym zaznaczyć że mam 19 lat i pochodzę z Polski. Uczę się angielskiego od 9 lat i zdałam egzamin First Certificate in English na ocenę A. Dlatego chciałabym zapytać o różnorodność poziomów nauczania, jakie są do wyboru. Po drugie, doceniłabym poinformowanie mnie o dokładnej cenie kursu z detalami. Dokładna data rozpoczęcia i zakończenia kursu także mnie interesują. Chciałabym również wiedzieć, ile osób jest w jednej grupie na kursie. Dodatkowo będę zadowolona, gdybyście dali mi Państwo numer kontaktowy do Państwa w razie gdybym miała więcej pytań.

Dziękując z góry za pomoc, czekam na odpowiedź w najbliższym dogodnym dla Państwa terminie.

Z poważaniem,

XYZ

Podobne wypracowania do A formal letter to a school arranging a course in English - List do szkoły organizującej kurs języka angielskiego (list formalny)