Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis - Jak napisać opis przedmiotu? Reprezentatywny przykład opisu przedmiotu

Porcelanowa lalka w stroju krakowskim.
Jedną z ulubionych zabawek, jakie miałam w dzieciństwie, była porcelanowa lalka, którą dostałam na szóste urodziny od mojego taty. Kiedy czesałam, przebierałam i wymyślałam przeróżne scenki z jej udziałem, czas stawał dla mnie w miejscu, a wołanie mamy na obiad zawsze było wielkim zaskoczeniem.

Krakowianka miała około trzydziestu centymetrów wzrostu, białą jak alabaster buzię, na której różowiły się delikatne rumieńce oraz złote włosy spływające kaskadami aż do pasa. Rączki i nóżki były drobne i tak samo narażone na stłuczenie jak buzia krakowskiej panny, dlatego bawiąc się zabawką należało uważać, aby przez przypadek nie uderzyć mocniej o kant stołu bądź drewnianą półkę. Oczy porcelanowej dziewczynki były zrobione z niebieskiego szkła i okalały je firanki gęstych rzęs koloru miodowego.

Jednak największym atutem porcelanowej lalki był jej strój, który wszystkie moje koleżanki wprawiał w osłupienie. Krakowianka nosiła białą koszulę z koronkowymi mankietami i kołnierzem, na niej okazale prezentował się bordowy zamszowy serdak bogato wyszywany różnokolorowymi cekinami. Dół serdaczka oraz jego brzegi obszyte były złotym, karbowanym sznurkiem, a z miejsca, w którym zaczynało się ramię lalki, spływały pasy różnobarwnych wstążek ciągnących się do samej ziemi.

Spódniczka lalki była sztywna, gdyż znajdowała się na kilku warstwach wykrochmalonych halek, które podtrzymywały kwiecistą pelerynę spódnicy. Na niej wisiał muślinowy fartuszek zawiązywany z tyłu na kokardkę. Krakowianka miała także wysokie sznurowane butki zrobione z prawdziwej skóry, sznur drobnych, czerwonych korali oraz złożony z kilkunastu sztucznych kwiatków wianek przypominający kolorową koronę.

Krakowianka, którą nazwałam Agatką towarzyszyła mi nie tylko podczas zabaw, ale także spędzała ze mną posiłki mając swoje miejsce przy stole tuż obok mojego talerza, na spacerach wożona w dziecięcym wózeczku oraz podczas snu, jednak nie było możliwości, aby Agatka leżała koło mnie na poduszce. Jeden zły ruch mógł pozbawić ją rączki bądź stopy, dlatego miała swoje stałe miejsce na nocnym stoliku.

Moją laleczkę mam do dzisiaj, zajmuje honorowe miejsce wśród zabawek, które udało mi się zachować z czasów dzieciństwa.

Wskazówki:
Co opisujesz? Jakiego rodzaju jest to przedmiot?
Jakie jest jego przeznaczenie – cel użytkowy, dekoracyjny lub jeszcze inny?
Czy przedmiot należy do Ciebie, a może jest własnością wspólną, może ktoś inny jest jego właścicielem?
Skąd dowiedziałeś się o przedmiocie? Np. jest w domu od zawsze, natknąłem się na niego przypadkiem, to prezent itd.
Jakie są cechy opisywanej rzeczy? Kształt, wielkość, z czego się składa, jaki stosunek pozostaje między poszczególnymi elementami? Jakie są właściwości materiału, z którego rzecz jest zrobiona?
Co możesz powiedzieć o kolorach, zapachach, dźwiękach wydawanych przez przedmiot? Czy ma on jakieś cechy specyficzne?
Możesz wspomnieć o różnych sytuacjach, w jakich może znajdować się obiekt, np. piłka podczas gry, zamknięta w szafce, w ogrodzie sąsiada itd.
Jaka jest Twoja ocena przedmiotu? Jest Ci bliski bądź obojętny, masz do niego stosunek emocjonalny?

Podobne wypracowania do Opis - Jak napisać opis przedmiotu? Reprezentatywny przykład opisu przedmiotu