Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw domu rodzinnego w literaturze różnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dom rodzinny to miejsce najczęściej kojarzące się z bezpieczeństwem, spokojem i niezmąconą radością niewinnych lat dziecięcych. Bohaterowie literaccy często uciekają się do wspomnień o opuszczonym miejscu wychowania wspominając je jako ostoję i miejsce wolne od problemów i rozterek dorosłego życia. Często spotkać można utożsamienie domu rodzinnego z krajem lat dziecinnych. Te dwa motywy właściwie przenikają się i uzupełniają, gdyż miejsce, w którym bohater się urodził jest po prostu częścią składową większej przestrzeni, która także uważana jest za dom w wymiarze makro.

Najznamienitszym przykładem jest z pewnością „Pan Tadeusz”. Zarówno w inwokacji, gdzie jest mowa o Litwie jako ojczyźnie narratora, jak i w epilogu, gdzie wspomina on „kraj lat dziecinnych” pobrzmiewają nuty tęsknoty za miejscem, w którym wzrastał i poznawał świat. Dworek w Soplicowie przedstawiony jest jako enklawa, do której nie mają dostępu zawieruchy dziejowe, gdzie organizuje się uczty i polowania, gdzie nawet kłótnie mijają szybko jak wiosenna burza.

„Pan Tadeusz” pisany był przez Mickiewicza w czasie jego emigracji i z pewnością oddalenie od ojczyzny wpłynęło na taki idealistyczny obraz stron rodzinnych. Dom w...

Podobne wypracowania