Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Skomplikowana prawda o człowieku – gdzie jej szukać? Próba odpowiedzi w odwołaniu do „Granicy” Zofii Nałkowskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

To jakim się jest człowiekiem zdeterminowane jest przez wiele czynników. Z jednej strony koncepcja biologiczna, która w DNA upatruje ukierunkowania charakteru. Socjologia uznaje wpływ otoczenia jako dominantę. Różne gałęzie psychologii mówią albo o indywidualności osobniczej, albo czystym biologizmie, albo wypadkowej wpływu innych ludzi, genetyki i swoistych cech. Filozofia widzi w człowieku byt szczególny, z jednej strony rozumny i wybitny, z drugiej nic nieznaczący w perspektywie kosmicznej.

Zofia Nałkowska w „Granicy” również dotknęła niełatwego problemu złożoności ludzkiej natury i udowodniła, że nie ma jasnych i jednoznacznych odpowiedzi w tej kwestii. Postać Zenona Ziembiewicza najdobitniej świadczy o istnieniu wielu czynników, które determinują każde ludzkie istnienie.

Bohater wychowywał się w domu, w którym nie mógł jako dziecko otrzymać godnych wzorców do naśladowania. Ojciec, który powinien być ostoją domu, głową rodziny i podporą jej członków, był nieszanującym żony, popędliwym i niemoralnym egoistą. Matka z kolei biernie znosiła notoryczne zdrady męża i dała synowi obraz kobiety-żony uległej, milczącej, zupełnie nieliczącej się w związku, podrzędnej mężczyźnie....

Podobne wypracowania