Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Heroizm – co to jest? Różne oblicza heroizmu w literaturze - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Heroizm to zdolność do wielkich czynów dokonywanych przez bohaterów obdarzonych wyjątkowym męstwem i odwagą. W literaturze znaleźć można bardzo dużo przejawów postawy heroicznej, które dotyczą i nadludzkich tytanów, ale i zwykłych ludzi, którzy swą wyjątkową postawą zasłużyli na miano herosów.

Już starożytna spuścizna przybliża wielkie duchem postacie, wśród których również znalazła się kobieta. Sofokles bohaterką swojej tragedii uczynił Antygonę, która nie zważając na konsekwencje i nie bojąc się żadnej kary, działała według własnego sumienia, które nakazywało jej pochować szczątki ukochanego brata. Heroizm bohaterki wynika tutaj z nieugiętej postawy działania, którego żadna siła nie była w stanie zmienić. Antygona znając swe racje i wiedząc, że naraża swe życie, postąpiła zgodnie z prawem boskim i własnym sercem.

Również czyny wielu rycerzy średniowiecznych uznawane były za wybitne i wielkie. Takim rycerzem, który swymi czynami udowodnił, że w pełni zasługuje na to miano, był Roland z eposu „Pieśń o Rolandzie”. Bohater posiadał wszystkie zalety, które czyniły z niego wspaniałego wojownika. Jednak jego śmierć w samotnej walce do końca, niewzywanie...

Podobne wypracowania