Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Kordian” - dzieje Kordiana. Opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohater jako nastoletni chłopak podchodzi do życia bardzo emocjonalnie i targają nim sprzeczne odczucia - od poczucia bezsensu istnienia po egzaltację w kontakcie z kobietą. Konrad źle znosi bezruch, który chciałby przerwać jakimiś bohaterskimi dokonaniami, doskwiera mu również miłość do starszej od niego Laury, która nie traktuje go poważnie. Delikatna poetycka dusza urażona i odtrącona przez ukochaną doprowadza go do nieudanej próby targnięcia się na własne życie.

Kilka lat później Kordian jest już dojrzalszym mężczyzną, który swe życie wypełnia podróżowaniem. Poznając Europę, dokonywać musi nieustannego rozrachunku z własnymi poglądami, które weryfikowane są przez doświadczenie. Jego wczesnomłodzieńcze ideały padają w starciu z prawdziwym obliczem świata. Każde z państw, które odwiedza - Anglia, Włochy, Watykan - przynosi mu jakąś nową, ale i pesymistyczną wiedzę. Przekonuje się, że pieniądz jest władcą świata, że literatura nie przystaje do rzeczywistości, że miłość duchowa nie ma racji bytu, ponieważ namiastkę uczucia można kupić za klejnoty oraz że według Kościoła Polska powinna pozostać niewolnicą Rosji, zamiast walczyć dla uzyskania niepodległości. 

Momentem szczególnym, kiedy...

Podobne wypracowania