Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dzieje Edypa - opisz losy Edypa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edyp przyszedł na świat jako syn Jokasty i króla tebańskiego Lajosa. Rodzice niedługo cieszyli się z narodzin syna. Według przepowiedni Lajos miał bowiem zginąć z ręki własnego potomka. Dlatego też król nakazał porzucić dziecko w górach. Tam Edyp odnaleziony został przez  Polybosa - króla Koryntu, który wychował go jak syna. 

Jako dorosły mężczyzna bohater udał się do delfickiej wyroczni i poznał okrutna prawdę o losie, który go czeka. Według przepowiedni miał pozbawić życia swojego ojca i poślubić matkę. Taka przyszłość przeraziła Edypa, dlatego postanowił zrobić wszystko, by nie skrzywdzić najbliższych i samemu uniknąć takiego obrotu spraw. Będąc przekonanym, że jest synem Polybosa, za najlepsze rozwiązanie uznał opuszczenie z Koryntu, co miało ocalić życie rodzica. 

Podczas wędrówki w nieznane Edyp spotkał na swej drodze starca, z którym skonfliktował się, a różnicę zdań rozwiązał siłą i zabił. Nie był świadomy że pierwsza część przepowiedni właśnie się spełniła i uśmierconym wędrowcem był Lajos.

Bohater trafił do Teb w czasie, gdy mieszkańcy nękani byli przez potwora. Sfinks - skrzydlaty lew z ogonem węża i głową kobiety - był karą zesłaną przez Herę na Lajosa. Edyp...

Podobne wypracowania