Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski - „Zbrodnia i kara” - Dzieje Raskolnikowa. Opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodion Raskolnikow jest byłym studentem, który musiał zrezygnować z edukacji z powodu chronicznych problemów z brakiem pieniędzy. U starej lichwiarki Alony Iwanownej mężczyzna jest zmuszony zastawiać różne rzeczy, nawet pamiątkowe, by móc opłacać czynsz za marny kąt, jaki zajmowe. Chłopak odczuwa głęboki wstręt do kobiety i wielką niesprawiedliwość z tego powodu, że ona się bogaci na studentach, którzy cierpią głód i nie może pogodzić się z tym, że jego intelekt i zdolności muszą cierpieć z powodu nędzy materialnej. Rodionowi przychodzi do głowy myśl, że mógłby zabić Alonę i, co więcej, zaczyna planować tę zbrodnię. 

W szynku Raskolnikow poznaje historię alkoholika Marmiełodowa, przez którego jego własna córka została prostytutką. Otrzymuje też list od matki, która donosi o rychłym ślubie jego siostry Duni zniesławionej przez pana domu, w którym była guwernantką. Czuje się winny temu, co go tylko umacnia się w powziętych planach. Chłopak jest świadkiem rozmowy, z której wynika, że śmierć lichwiarki byłaby z korzyścią dla społeczeństwa, a mord byłby usprawiedliwiony, bo odzyskane pieniądze pomogłyby wielu, zwłaszcza, że stara chce je oddać Kościołowi. To jeszcze bardziej mobilizuje...

Podobne wypracowania