Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Biblia” - „Księga Hioba” - dzieje Hioba. Opis

Hiob jest bardzo szczęśliwym człowiekiem, który mieszka w mieście Us ze swoimi trzema córkami i siedmioma synami. Jest zadowolony ze swej rodziny, bardzo ją kocha, żyje na odpowiednim poziomie materialnym, pomaga też potrzebującym, dzieląc się z nimi tym, co ma. Cieszy się szacunkiem i sympatią bliskich, znajomych, sąsiadów. Hiob jest człowiekiem pobożnym, który przykładnie wypełnia wolę Boga i żyje z nim w przyjaźni. 

Jednak jego wspaniałe życie ulega diametralnej zmianie. Bóg za namową Szatana wystawia Hioba na próbę. Szatan zasugerował Stwórcy, że Hiob z łatwością może żyć zgodnie z przykazaniami, ponieważ ma wszystko, co tylko potrzebne do szczęścia i spokojnej egzystencji. Siła jego wiary miała być zweryfikowana, gdy straci wszystko. Bóg zgadza się, by Szatan zesłał na Hioba nieszczęścia. Bohater traci więc dobytek, jego ukochane dzieci umierają, mimo tego, on nadal trwa w wierze. Następnie zesłany zostaje na niego trąd, ale i to nie pokonuje wiary. 

Przyjaciele Hioba twierdzą, że wszystkie te zdarzenia, to kara za grzechy, ale on się z tym nie zgadza. Uważa, że był zawsze dobrym dzieckiem Boga i nawet teraz, gdy tak bardzo został zgnębiony, nie uskarżał się, nie obwiniał Pana. 

Hiob domaga się od Boga sprawiedliwego osądu. W jego odczuciu Bóg powinien przyznać, że został ukarany niesprawiedliwie, a jego przyjaciele mylili się w swym rozumowaniu. Stwórca w mowach skierowanych do upominającego się o to bohatera wyjaśnia mu, że troszczy się o wszystkie swe dzieci, jego wielkość i dobroć są niepojęte, a plany dotyczące ludzi będą zawsze dla nich niewiadomą.

Ponieważ Hiob nie stracił swej wiary, tak jak sugerował to Szatan, Bóg zrekompensował mu wszystkie straty. Odzyskał majątek, wszyscy przyjaciele na powrót stali się mu przychylni, urodziły mu się również dzieci. Umarł jako bardzo stary człowiek (miał możliwość poznania potomków z aż czterech pokoleń po nim)  ciesząc się szczęściem do końca swych dni.

Podobne wypracowania do „Biblia” - „Księga Hioba” - dzieje Hioba. Opis