Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - dzieje Wertera. Opis

Werter jest młodym człowiekiem i wrażliwym, uzdolnionym artystą, który wyjeżdża z miejsca, w którym przebywał, ponieważ załatwiać musi sprawy związane ze spadkiem po matce, ale i uciekł przed niepokojącym uczuciem miłosnym. 

W miasteczku do którego przybył nie tylko zachwyca się pięknymi pejzażami uwiecznianym na jego rysunkach. Osiąga tam również spokój dzięki kontaktowi z naturą odczuwaną szczególnie intensywnie przez jego wrażliwą duszę. Jest zadowolony, że może spędzać w przyjemny sposób czas w całkowitej samotności. Kontemplacja przyrody w zupełnym odosobnieniu jest balsamem na jego serce.

Poznaje tam również wielu ludzi. Chociaż nowym znajomym bardzo odpowiada jego towarzystwo, on nie wiąże się uczuciem przyjaźni z nikim, ponieważ żadna z poznanych osób nie jest w stanie pojąć jego charakteru i rozumieć jego zawiłej osobowości. To typowo romantyczny przykład duchowej samotności wynikającej z poczucia indywidualizmu i wyjątkowości. W pewien sposób upaja go myśl o ponadprzeciętności swego „ja” na tle pospolitości innych ludzi. To we własnym wnętrzu odnajduje to wszystko, czego mu potrzeba w życiu. Werterowi bliskie jest dziecięce podejście do rzeczywistości i sam też uważa się za dziecko. 

Jego ulubionym miejscem tworzenia i zatapiania się w literaturze są wzgórza Wahlheim. Tam też obserwuje mieszkańców i ich rozmaite drogi życiowe. Ale przede wszystkim poznaje Lottę, którą jest zauroczony, niestety dziewczyna jest zaręczona. Werter poznaje i zdobywa sympatię ojca dziewczyny i jej rodzeństwa, u których często bywa. Kobieta zaś staje się nie tylko obiektem jego westchnień, ale i przyjacielem, który go rozumie. Szczęśliwe dni spędzone w jej towarzystwie owocują z jego strony wybuchem gorącego uczucia, ale radość znika, gdy powraca Albert - narzeczony Lotty. Bohater wyjeżdża z miasteczka targany bólem. 

Po kilku odbytych podróżach zaczyna pracę w poselstwie. Jednak jego przełożony jest osobą, której zachowania nie potrafi znieść. Przyjaźni się wówczas z hrabią C. i panną von B. Decyduje się również na wyznanie Lotcie swego uczucia i emocji targających nim. Dowiaduje się, że Albert i Lotta wzięli ślub. Na spotkaniu ze znajomymi jego nowych przyjaciół doznaje upokorzenia, gdy goście traktują go jak intruza, który niegodzien jest przebywania wśród arystokracji. Rezygnuje wtedy z pracy w poselstwie. 

Werter po odwiedzeniu rodzinnych stron udaje się do zamku myśliwskiego księcia, który bardzo go polubił. Pobyt tam wzmaga tylko tęsknotę za ukochaną i chęć bycia gdzieś blisko niej. W Wahlheim, do którego przybywa, dowiaduje się o smutnych kolejach losu poznanych przed rokiem osób. W domu ukochanej odczuwa wielki ból i chce, by ona wiedziała o jego uczuciu. Jego stan psychiczny i duchowy pogarsza się. Dodatkowym ciosem jest zachowanie Lotty, która chce, by przestał ją odwiedzać. 

Werter nie widząc sensu życia popełnia samobójstwo, strzelając do siebie. 

Podobne wypracowania do Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - dzieje Wertera. Opis