Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - opisy przyrody, ich znaczenie i rola w książce. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść „Ania z Zielonego Wzgórza” po raz pierwszy została wydana przez Lucy Maud Montgomery na początku XX wieku. Perypetie rudowłosej dziewczynki od razu zdobywają uznanie i sympatię czytelników. Największymi artystycznymi walorami powieści są barwne opisy przyrody, wyraziste i realistyczne kreacje głównych bohaterów – pisarka stworzyła postaci, które są przepełnione ciepłem i dobrem, a jednocześnie nie wahała się dać im pewną ilość cech niedoskonałych czy wad, przez co stały się bliskie czytelnikom – oraz bardzo płynnie prowadzona narracja.

Narrator raz jest trzecioosobowy, wszechwiedzący, opisuje akcję, jakby przyglądając się jej z boku. Czasem zamienia się na narratora pierwszoosobowego: wtedy czytelnik patrzy na świat powieści oczami Ani Shirley, niepoprawnej marzycielki i optymistki. Język, którym posługuje się narrator, jest bardzo obrazowy. Jednocześnie cechuje go prostota; pomijając wyrafinowane słowa, Montgomery tak rysuje obraz rzeczywistości, że każdy czytelnik jest wstanie wyobrazić sobie świat przedstawiony powieści.

Opisy przyrody nie zajmują w dziele wiele miejsca, ale są jego bardzo ważną częścią. Dzięki nim narrator dociera do wyobraźni czytelnika, pobudza ją oraz kreuje świat przedstawiony....

Podobne wypracowania