Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - charakterystyka Diany Barry

Powieść „Ania z Zielonego Wzgórza” została wydana w 1908 roku. Automatycznie stała się bestsellerem, a swoich walorów nie utraciła mimo upływu lat – dzisiaj również perypetie rudowłosej, piegowatej dziewczynki cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży i dorosłych.

Diana Barry jest ładną, czarnowłosą, jedenastoletnią dziewczynką. Wraz z rodzicami mieszka na Sosnowym Wzgórzu, które znajduje się nieopodal Zielonego Wzgórza. Kiedy do domu Maryli i Mateusza Cuthbertów przybywa rudowłosa, piegowata Ania, Diana nie miała pojęcia, że niebawem zyska przyjaciółkę na całe swoje życie.

Diana zazwyczaj ubiera się modnie i gustownie. Cechuje się bardzo radosnym usposobieniem – lubi się śmiać i radośnie przeżywa każdą chwilę. W porównaniu do Ani, jest osobą wyważoną i ostrożną. Bojaźliwa, delikatnie stąpa po ziemi. Ponadto jest bardzo wierna i lojalna. Cechy te przejawiają się zarówno w relacjach rodzinnych, jak i przyjacielskich. Diana jest posłuszna rodzicom – bez słowa sprzeciwu wykonuje ich polecenia i podporządkowuje się ich woli. Chociaż ich decyzje nie zawsze są zgodne z jej planami (na przykład pewnego razu zabronili dziewczynce spotykać się z Anią),  Diana wypełnia je bez sprzeciwu.

W powieści możemy obserwować rozwój przyjaźni Ani i Diany. Dziewczynki wydają się wzajemnie się dopełniać – Ania jest zwariowaną marzycielką, która może całymi dniami bujać w obłokach. Diana twardo stąpa po ziemi, jednak w inicjowanych przez Anią zabawach i poczynaniach zawsze bierze udział. Wnosi do ich relacji równowagę i spokój. Diana ponadto chętnie podąża wraz z Anią drogami wyobraźni – tutaj prym wiedzie tytułowa bohaterka, która uczy Dianę dostrzegać barwny, nieistniejący świat i dodawać znanym od wczesnego dzieciństwa miejscom zupełnie inny wymiar.

Diana jest osobą wzbudzającą sympatię czytelnika, a wśród małych dziewczynek przewracający karty powieści Lucy Maud Montgomery, budzi pragnienie obdarzenia kogoś analogiczną przyjaźnią oraz chęć bycia dobrą przyjaciółką.

Podobne wypracowania do Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - charakterystyka Diany Barry