Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Potocki „Rękopis znaleziony w Saragossie” - opracowanie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rękopis znaleziony w Saragossie” napisał Potocki po francusku w latach 1803–1815. Utwór jest przykładem kompozycji szkatułkowej, która polega na mnożeniu się kolejnych opowieści w powieści. 

Powieść rozpoczyna się w momencie, kiedy francuski oficer znajduje tajemniczy rękopis, który de facto ratuje mu życie, kiedy wpada w ręce Hiszpanów. Zapiski zawierają historię losów Alfonsa von Wordena, który opisał 66 dni swojego pobytu w Andaluzji, gdzie  przeżywa niezwykłe przygody, poznaje nowe osoby, które opowiadają swoje historie, wprowadzają kolejnych bohaterów, plotki i zdarzenia. 

Wszystkie te historie, które przydarzyły się głównemu bohaterowi wprowadzają atmosferę grozy, orientalizmu, fantastyki, można odnaleźć w nich postaci nie z tego świata oraz makabryczne, pełne trwogi obrazy rodem z powieści grozy. 

Główny bohater okazuje się być potomkiem mauretańskiego rodu Gomelezów, który ma pomóc im w odzyskaniu dawnej świetności. Alfons von Worden daleki jest jednak od przejścia na islam, stąd jego liczne, niebezpieczne przygody, będące jednocześnie rytuałem inicjacji. 

Jednakże Worden jako chrześcijanin, nie...

Podobne wypracowania