Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Faraon” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Bolesława Prusa zatytułowana „Faraon”, jest utworem historycznym. Przedstawia Egipt za czasów panowania Ramzesa i ukazuje problemy społeczne i polityczne. Powieść można jednak traktować uniwersalnie i odnieść ją niemal do innych warunków historycznych.

Utwór przedstawia przede wszystkim problem państwa. Kiedy Ramzes, jako następca tronu, przejmuje władzę w Egipcie, kraj chyli się ku upadkowi. Społeczeństwo jest bardzo biedne, ludzie umierają z głodu, nie mają pracy. Nowy władca dowiaduje się o samobójczej śmierci niewolnika, który miał dość swojego nędznego losu. Ramzes przygląda się Egiptowi i nie jest zadowolony. Nie ma pieniędzy na wynagradzanie niewolników, w państwie żyje wielu cudzoziemców, którzy pośrednio wpływają na społeczny rozkład, niejednorodność. Okazuje się, iż Egipt pogrążony jest w wielkim kryzysie, kapłani spiskują przeciw władcy, aby nie stracić swojej pozycji oraz dochodów. W powieści zawarte są więc uniwersalne problemy, każde państwo miewa gorsze czasy, a na taki stan składa się wiele czynników. Tutaj widzimy wewnętrzne rozdarcie, konflikty, nędzę.

Dodatkowym problemem jest postać władcy, Ramzesa. Chociaż jest on dobrym władcą i poszukuje dróg, aby...

Podobne wypracowania