Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Faraon” - opracowanie utworu

Powieść Bolesława Prusa zatytułowana „Faraon”, jest utworem historycznym. Przedstawia Egipt za czasów panowania Ramzesa i ukazuje problemy społeczne i polityczne. Powieść można jednak traktować uniwersalnie i odnieść ją niemal do innych warunków historycznych.

Utwór przedstawia przede wszystkim problem państwa. Kiedy Ramzes, jako następca tronu, przejmuje władzę w Egipcie, kraj chyli się ku upadkowi. Społeczeństwo jest bardzo biedne, ludzie umierają z głodu, nie mają pracy. Nowy władca dowiaduje się o samobójczej śmierci niewolnika, który miał dość swojego nędznego losu. Ramzes przygląda się Egiptowi i nie jest zadowolony. Nie ma pieniędzy na wynagradzanie niewolników, w państwie żyje wielu cudzoziemców, którzy pośrednio wpływają na społeczny rozkład, niejednorodność. Okazuje się, iż Egipt pogrążony jest w wielkim kryzysie, kapłani spiskują przeciw władcy, aby nie stracić swojej pozycji oraz dochodów. W powieści zawarte są więc uniwersalne problemy, każde państwo miewa gorsze czasy, a na taki stan składa się wiele czynników. Tutaj widzimy wewnętrzne rozdarcie, konflikty, nędzę.

Dodatkowym problemem jest postać władcy, Ramzesa. Chociaż jest on dobrym władcą i poszukuje dróg, aby rozwiązać problemy Egiptu, ma też swoje własne, ludzkie słabości. Kiedy wiąże się z piękną Żydówką Sarą, wydaje się, że para będzie szczęśliwa. Kobieta rodzi Ramzesowi syna, ale wladca szybko traci zainteresowanie rodziną.  Poznaje bowiem ponętną i przebiegłą Kamę i zakochuje się w niej. Niestety, jest to podstęp. Dziewczynę nasyłają kapłani, aby namówiła Ramzesa do podjęcia decyzji dotyczącej Fenicji. Chodzi bowiem o pewien układ, który ma przynieść duchownym korzyści. Ramzes daje się nabrać i przez swoją słabość do pięknych kobiet sprowadza na kraj tragedię.

Poprzez napisaną przez siebie powieść historyczną, Prus próbuje przekazać prawdy ponadczasowe, uniwersalne. Aby uleczyć państwo, sprawić by funkcjonowało poprawnie i uczciwe, należy zacząć zmiany od najmniejszych grup społecznych, a potem kolejno leczyć wszystko. Wyeliminowanie nędzy, poprawa życia, zwalczenie biurokracji, tłumienie wewnętrznych konfliktów – to tylko niektóre działania, które należałoby podjąć. Niezwykle ważna jest oczywiście też osoba władcy, który stoi na czele kraju. Musi on być sprawiedliwy, pełen uczciwości, nieulegający pokusom, rozsądny.

Podobne wypracowania do Bolesław Prus „Faraon” - opracowanie utworu